Jak sparzyć mak na makowiec, kutię, tort makowy lub kluski z makiem

Kuchnia polska makiem stoi, a szczególnie potrawy spożywane tradycyjnie na Wigilię. Kutia, łamańce, moczka, śliżyki czy tradycyjny makowiec wymagają sparzonego maku. Mak można sparzyć w wodzie lub mleku – w zależności od przepisu lub upodobań, jednak zawsze trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Poradzimy, jak sparzyć mak, żeby wypieki wyszły idealnie.

Jak sparzyć mak do wypieków?

W kuchni polskiej mak obecny jest od stuleci. Tradycyjne potrawy, przede wszystkim te związane ze świętami Bożego Narodzenia, przygotowywane są z makiem. Trudno wyobrazić sobie ten czas bez makowców, kutii, moczki, śliżyków, łamańców z makiem, klusek z makiem lub strucli z makiem.

W kuchni używany jest powszechnie mak niebieski. Ale istnieją również inne odmiany tej rośliny: mak biały (trudniej dostępny, ale delikatniejszy w smaku), mak orientalny (zwany też lekarskim) oraz mak polny (występujący powszechnie jako chwast w zbożach i na łąkach). Nasiona maku są wysokokaloryczne, jednak niezwykle bogate w rozmaite składniki mineralne oraz witaminy.

Jak sparzyć mak do makowca, tortu, kutii lub innych wypieków

Mak przeznaczony do mielenia najpierw trzeba wypłukać w zimnej wodzie, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie wypłukany mak trzeba przesypać do garnka i zalać wrzątkiem. Gotować ok. 3-4 minut, a następnie pozostawić na kolejne 4 godziny w wodzie z gotowania. W ten sposób suche nasionka nabiorą wilgoci i stracą goryczkę. W ten sam sposób mak można parzyć także w mleku. Mak parzony w mleku często wykorzystywany jest do masy makowej i jako nadzienie do makowców.

Po odcedzeniu sparzonego maku trzeba zmielić go minimum dwa razy w specjalnej maszynce do maku lub maszynce do mięsa z gęstym sitkiem.

Tak przygotowany mak można już wykorzystywać do przygotowania świątecznych wypieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *