Skip to content

Leczo z cukinii na zimę

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email

Leczo z cukinii na zimę – jego przygotowanie to idealny sposób, by wykorzystać duże ilości cukinii z ogrodu. A w tym roku jest jej naprawdę sporo. Zasialiśmy kilka ziarenek w szklarni, w ogrodzie a dodatkowo jak co roku, mój teściowa także ma w swoim ogrodzie cukinie. Krzaczki pięknie się rozrosły i oddają mnóstwo owoców. Co trochę więc wymyślam coś nowego, by nie zmarnować – a może placuszki, a może kotleciki, a to sos na zimę… Na blogu jest całkiem sporo przepisów na wykorzystanie cukinii – zobacz tutaj.

Leczo z cukinii na zimę wydaje mi się rozwiązaniem idealnym, by spożytkować duże ilości tych owoców. Bo jest po prostu do wykorzystania w życiu codziennym. Kiedy zimą przychodzi dzień, w którym brakuje nam czasu na przygotowanie porządnego posiłku, wystarczy podsmażyć na patelni dobrej jakości kiełbasę, czy mięso i dorzucić to leczo. Nie doprawiałam go jakoś bardzo wyraziście, ot, tylko pieprzem i solą, by leczo z cukinii na zimę można było wykorzystać też na inne sposoby i, by można było sobie je doprawić według aktualnej potrzeby. Dobre będzie do jajecznicy, zapiekanki czy nawet do zupy. Albo i samo.

Leczo z cukinii na zimę

Leczo z cukinii na zimę – składniki:

  • 3 spore cukinie – każda o wadze 1,2-1,5 kg
  • 6 różnokolorowych papryk
  • 1 kg cebuli
  • 3 kg dojrzałych pomidorów
  • 150 ml oleju
  • sól i pieprz do smaku

 

Leczo z cukinii na zimę – wykonanie:

Cukinie obrać, odrzucić nasiona i miąższ, a twarde części pokroić w kostkę. Dosypać łyżkę soli. Wrzucić do dużego garnka, podlać odrobiną oleju i podsmażać aż lekko się zaszkli i wypuści sok.

W tym czasie w dużej patelni podsmażyć pokrojoną w piórka cebulę oraz pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę. Gdy wyraźnie zmiękną, dołożyć do cukinii.

Pomidory pokroić w kostkę, wrzucić do rondla, zagotować i prużyć przez 5 minut, a następnie przetrzeć przez sito, tak aby zminimalizować ilość pestek i skórek.

Wszystkie składniki zagotować ze sobą, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Nakładać do dużych słoików, pasteryzować 20 minut i pozostawić do ostygnięcia we wodzie.

Smacznego!

10 komentarzy

  1. Wędliny z Dębiny
    2 sierpnia, 2018 @ 12:35 pm

    Plusem jest, że leczo z cukinii można wykorzystać do wielu różnych potraw. Przepis na pewno się przyda. Pozdrawiam.

    Reply

  2. KasiaZ
    15 lipca, 2019 @ 4:32 pm

    Dziękuję za przepis, na pewno wypróbuje

    Reply

  3. anna
    8 sierpnia, 2019 @ 12:08 pm

    Witam, ile wychodzi z tego przepisów słoików ? jakiej wielkości ?
    Ania

    Reply

  4. Agnieszka
    17 czerwca, 2020 @ 6:12 pm

    A czy nie można smażyć wszystkiego od razu? Czy to już nie będzie to samo?

    Reply

  5. Agnieszka
    17 czerwca, 2020 @ 6:14 pm

    A czy nie można smażyć wszystkiego od razu?

    Reply

  6. Mariola
    5 lipca, 2020 @ 2:56 pm

    A leczo bez cebuli? W zeszłym roku robiłam z cebula i wszystko mi się zepsuło. Warzywa były świeże, sloiki wyparzone jednak się nie utrzymało.

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      30 lipca, 2020 @ 6:48 am

      Można zrobić bez cebuli ten sam przepis 🙂

      Reply

  7. Monia
    27 lipca, 2020 @ 7:50 am

    Bez cebuli trzeba robić jak ma długo postać, bo cebula fermentuje.

    Reply

  8. Kinga
    23 sierpnia, 2020 @ 8:41 am

    Super blog! Jestem młodą niedoświadczona kucharka i twoje przepisy bardzo się przydają! Pierwszy raz w zyciu będę robiła przetwory, czy mogę mieć kilka pytań? 🙂 Czy w tym przepisie mogę zmieniać dowolnie proporcje cukinii,papryki i pomidorów? Czy mogę doprawić dodatkowo papryka słodka? Czytam komentarze i ile gdzieś tak utrzymują się słoiki z cebulą a ile bez? Po czym poznać czy aby na pewno się nie zepsuły? Dziekuje za wszystkie odpowiedzi 🙂

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      28 sierpnia, 2020 @ 9:26 pm

      Bardzo się cieszę, że przepisy smakuja 🙂 Można zmieniać proporcje warzyw, próbować inaczej doprawić. Cebula w tym przepisie nie szkodzi 🙂

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *