Jak walczyć z łupieżem? Domowe sposoby (i nie tylko)

jak walczyć z łupieżem
jak walczyć z łupieżem

Posiadam włosy problematyczne, dlatego dużo czasu poświęcam zdobywaniu wiedzy na temat ich pielęgnacji. Często metodą prób i błędów. Błędy te (niewłaściwy dobór kosmetyków) niejednokrotnie skutkowały kiepską fryzurą. Przyniosły też łupież. Zaczęłam szukać metod, aby go zwalczyć. Oto co znalazłam.

Łupież może być efektem przetłuszczania się włosów i wytwarzania sebum, które atakuje rodzący się grzyb. Grzybem tym można się zarazić, a także zarażać innych. Może być efektem źle dobranych i zbyt częstych zabiegów kosmetycznych, które podrażniły skórę głowy. Inne przyczyny to zła dieta i brak witamin lub nadmiar cukru oraz stres. Dermatolog na łupież zaleca leki. Ale one nie zawsze działają. Poza tym można najpierw spróbować po domowemu, naturalnymi metodami znanymi od pokoleń. Nie powinno się go bagatelizować, bo chociaż nie boli, to… swędzi

A po co?

  1. Łupież jak każdy grzyb lubi ciepełko. I choć ta metoda nie usunie go w całości to z pewnością zahamuje rozprzestrzenianie się łupieżu. Myjcie włosy i głowę ciepłą, a nie gorącą wodą.
  2. To samo dotyczy sztucznego, ciepłego nawiewu suszarki do włosów, która wysusza skórę głowy. Naturalne suszenie włosów jest jak najbardziej wskazane.
  3. Ostudzona płukanka z zaparzonej pokrzywy zapobiega przetłuszczaniu się włosów, a więc przeciwdziała łupieżowi. Warto nią obmyć włosy na sam koniec kąpieli.
  4. Sok z cytryny reguluje naturalne pH skóry głowy. Masowanie zaatakowanych miejsc cząstką cytryny co kilka dni przyniesie ulgę skalpowi i pomoże usunąć łupież.
  5. Przeciśnięty przez praskę i moczony w wodzie czosnek działa antybakteryjnie. Takim kleikiem można masować włosy u nasady. Ta metoda skutkuje jednak brzydkim zapachem.
  6. Nie sposób wymienić wszystkie właściwości zdrowotne i urodowe olejku rycynowego. Nawilża skalp i zapobiega łuszczeniu się. Warto wetrzeć go w skórę głowy, a po 30 minutach obficie spłukać.
  7. Maseczka z jogurtu z żywych kultur bakterii oczyści skórę z pozostałości i z łupieżu. Zapobiega rozwojowi bakterii na głowie. Jogurt nakładamy na skórę na 30 min i spłukujemy.
  8. Aspiryna pomaga zabić grzyby, które trawią Twoją skórę głowy oraz dokładnie wyczyścić skalp. Rozkrusz tabletkę i dosyp do porcji szamponu. Umyte włosy spłucz obficie wodą.
  9. Rozrobiony z wodą ocet jabłkowy i użyty jako płukanka już po 4-5 zastosowaniu pozbywa się swędzącego problemu.

Dermopielęgnacja skóry głowy

A jeśli to wszystko Wam nie pomoże polecam pielęgnację kosmetykami Swiss Image. Seria Elder Flower na bazie wody galicyjskiej i kwiatu czarnego bzu została stworzona dla zniszczonych włosów, które się przetłuszczają, produkują dużo sebum, z którego powstaje łupież. Odżywia i koi skórę głowy, która później nie stwarza więcej problemów.

jak walczyć z łupieżem

To zasługa alpejskiej wody glacjalnej powstającej w procesie naturalnego topnienia lodowców. Jest krystalicznie, absolutnie czysta, bez żadnych skażeń. Ma strukturę wody naszego organizmu, czyli jest jego budulcem. Suchy włos dobrze ją przyswaja. Za jej sprawą transportowane cą cenne składniki odżywcze wgłąb komórek. Kwiat bzu z kolei ma właściwości antybakteryjne (lubi dokuczać łupieżowi) i odżywcze.

Zobacz także: Zioła i kuracje naturalne na włosy skórę i paznokcie.

jak walczyć z łupieżem

Szampon i odżywkę szwajcarskiej firmy można kupić w Super-Pharm i Rossmanie, ale niech Was to nie zmyli, naprawdę są skuteczne! Wyprodukowano je w Szwajcarii, czyli w kraju wyjątkowo ceniącym dobrą jakość, który wprowadził restrykcyjną kontrolę jakości w produkcji. Kosmetyki nie kierują swojej mocy na włosy, a na skórę głowy, czyli tam gdzie tkwi problem. Są testowane dermatologicznie.

jak walczyć z łupieżem

Bez innych stresów

W składzie na próżno szukać parabenów, silikonów, fosforanów. Jest za to woda, której brak we włosie sprawia, że jest on podatny na uszkodzenia – rozdwajanie, łamanie czy wypadanie. Szampon jest delikatny, mocno się nie pieni. Jest za to gęsty i wydajny, a wraz z odżywką zmiękcza włosy. Seria działa bakteriobójczo, ściągająco i przeciwzapalnie. Produkty nie wywołały u mnie łupieżu, swędzenia skóry głowy oraz innych niepożądanych efektów. Wręcz odwrotnie… Po umyciu łuska włosa była otwarta i czekała na bogatą w wartości odżywcze odżywkę.


O pielęgnacji włosów pisałam także tutaj:

Komentarze:

comments

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *