Palenie liści w ogrodzie – kiedy można, a kiedy czeka za to wysoka kara?


                    Palenie liści w ogrodzie – kiedy można, a kiedy czeka za to wysoka kara?
26Paź

Czy możesz palić liście w ogrodzie przydomowym lub działkowym? Ustawa o odpadach mówi: "Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”.

Zdjęcie Palenie liści w ogrodzie – kiedy można, a kiedy czeka za to wysoka kara? #1
Źródło: https://www.wymarzonyogrod.pl/wyposazenie-ogrodu/grill-kominek-ognisko-w-ogrodzie/czy-wolno-palic-liscie-w-ogrodzie-i-na-dzialce-co-mowi-prawo,19_2228.html

Dopuszcza się więc palenie liści na własnej posesji, jeśli nie powodujemy zbyt dużego dymu i zanieczyszczenia.

#Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre gminy całkowicie zakazują palenia liści. W takich przypadkach możne zapukać do naszych drzwi Straż Miejska i nałożyć na nas karę 500zł.

Co więc zrobić z liśćmi, których nie możemy spalić?

#Okrywanie roślin

Zdjęcie Palenie liści w ogrodzie – kiedy można, a kiedy czeka za to wysoka kara? #2
Źródło: http://ogrodniktomek.pl/2011/11/okrywanie-roz-przed-zima/

Jeśli suche liście są zdrowe można wykorzystać je do osłonięcia roślin przed mrozem. Liśćmi okrywamy byliny mało odporne na mróz oraz te posadzone jesienią. Warto to zrobić dopiero po pierwszych przymrozkach. Jeśli okryjemy je wcześnie, stworzymy doskonałą kryjówkę dla gryzoni, które z chęcią pożywią się naszymi roślinami.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja