9 genialnych sposobów na wykorzystanie OCTU w OGRODZIE!

9 genialnych sposobów na wykorzystanie OCTU w OGRODZIE!

Większość z nas doskonale wie, że ocet ma szereg genialnych zastosowań. Czy wiesz jednak, że również w ogrodzie sprawdza się świetnie? Poznaj 9 skutecznych metod dbania o ogród za pomocą octu jabłkowego.

#Odstraszanie much, muszek owocowych i komarów

Ocet jabłkowy stanowi świetną pułapkę na muchy domowe, owocowe oraz komary. Jak ją zrobić?

Składniki:

-Pół szklanki octu jabłkowego

-Łyżka melasy

-¼ szklanki cukru

-Szklanka wody

Zdjęcie 9 genialnych sposobów na wykorzystanie OCTU w OGRODZIE! #1

Wymieszaj wszystko w wiaderku i zawieś na drzewie owocowym lub postaw obok krzewu. Muszki szybko złapią się w pułapkę.

#Zwalczanie pleśni i grzybów chorobotwórczych

Kiedy rośliny atakowane są przez grzyby słabiej rosną i szybciej usychają. Aby zwalczyć grzyby wystarczy wymieszaj 3 łyżki octu w szklance naparu z rumianku i spryskać rośliny.

#Usuwanie chwastów

Zdjęcie 9 genialnych sposobów na wykorzystanie OCTU w OGRODZIE! #2

Wymieszaj szklankę soli, 2 łyżki płynu do naczyń, 1 łyżkę soku z cytryny i dodaj do butelki z octem jabłkowym. Tak przygotowaną mieszanką spryskaj chwasty. Szczególnie skutecznie sprawdzi się to w przypadku chwastów wyrastających ze ścian i chodników.

#Odstraszanie małych zwierząt

Koty, króliki, krety i inne gryzonie często niszczą nasz gród. Jednak zapach octu jest dla nich naprawdę nieprzyjemny, łatwo więc sobie z nimi poradzić. Wystarczy namoczyć kilka szmatek octem i rozmieścić w ogrodzie.

#Trwałość kwiatów ciętych

Ocet doskonale przedłuża żywotność ściętych już kwiatów. Kiedy przyniesiesz bukiet do domu trzymaj go w wodzie z dodatkiem 2 łyżek octu i 1 łyżki cukru. Wodę należy zmieniać co 3 dni.

#Usuwanie rdzy z narzędzi ogrodowych

Wystarczy nanieść na narzędzia trochę rozcieńczonego octu, odczekać kilka minut i umyć. Ślady po rdzy i każdy inny brud zniknie natychmiast.

#Odżywianie azalii, rododendronu i gardenii

Jeśli chcesz odświeżyć, odżywić i przyspieszyć wzrost tych roślin podlewaj je raz w tygodniu mieszanką wody z octem jabłkowym – na litr wody dodaj szklankę octu i podlej daną roślinę.

#Szybsze kiełkowanie roślin

Ocet jabłkowy przyspiesza również kiełkowanie niektórych roślin:

-Okry

-Powoju

-Szparagów

Dzień przed posadzeniem nasion przetrzyj je papierem ściernym. Następnego ranka wymieszaj 125 ml octu jabłkowego i 0,5 l gorącej wody. Namocz nasiona w mieszance i posadź z samego rana.

Agnieszka

Polecane