5 oznak świadczących o tym, że masz zbyt niską samoocenę


                    5 oznak świadczących o tym, że masz zbyt niską samoocenę
19Wrz

Zbyt wysoka samoocena wiąże się z licznymi problemami. Takie osoby są uciążliwe dla otoczenia i nie widzą swoich wad. Kiedy nie widzą swoich wad, nie mają możliwości nad mini pracować. Jednak zbyt niska samoocena również ma negatywny wpływ na życie. Jak ją rozpoznać?

Potrzeba dogadzania innym

Osoby, które za wszelką cenę chcą dogadzać wszystkim na około i mają duża potrzebę bycia lubianym często mają niską samoocenę. Bywa, że osoby z niską samooceną udają kogoś kim nie są tylko po to, aby się komuś przypodobać. Dogadzanie innym sprawia, że czują się lepiej sami ze sobą. Często nie potrafią mówić „nie” i nie są asertywne.

Brak wiary w siebie

Jeśli ktoś za każdym razem obawia się porażki i nie wierzy w siebie, prawdopodobnie ma zbyt niską samoocenę. Warto zdać sobie sprawę z tego, że błędy i porażki to normalna część życia każdego z nas, która nas kształtuje.

Zdjęcie 5 oznak świadczących o tym, że masz zbyt niską samoocenę #1

https://www.shutterstock.com

Drażliwość

Częsta irytacja i apatia również są objawami zbyt niskiej samooceny. Osoby z niską samooceną często się denerwują, łatwo je urazić i nie radzą sobie z negatywnymi emocjami. Takie osoby nie mają dystansu do siebie i wszystko traktują personalnie.

Obwinianie siebie

Osoby z niską samooceną często obwiniają się za całe zło tego świata. Bardzo łatwo wzbudzają w sobie poczucie winy. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Niektóre rzeczy nawet nas nie dotyczą i nie bierzemy za nie odpowiedzialności.

Brak marzeń i celów

Osoby z niską samooceną nie stawiają sobie celów i nie marzą. Dzieje się tak dlatego, że nie wierzą w to, że cokolwiek uda im się osiągnąć. Zamiast kontrolować swoje życie, oddają kontrolę nad nim innym osobom bo wierzą, że ktoś inny wie lepiej co jest dla nich dobre.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja