Lifestyle

Dodatkowe obostrzenia na weselach? Zdanie Ministerstwa Zdrowia

Katarzyna

Sept. 7, 2020, 6:05 a.m.

Dodatkowe obostrzenia na weselach? Zdanie Ministerstwa Zdrowia

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany w wielu branżach. Wiele z nich spisało już ten rok na straty. Najbardziej poszkodowane sektory to branża turystyczna, lotnicza oraz ślubna. Działają one dzięki oferowaniu ludziom usług, bez których mogą się jednak oni obejść w tym trudnym czasie. I tak też się stało. Możliwe, że dla branży ślubnej ten rok będzie najgorszy, ponieważ ministerstwo zdrowia zastanawia się, czy nie wprowadzić dodatkowych obostrzeń i zasad na weselach.

Zdjęcie Dodatkowe obostrzenia na weselach? Zdanie Ministerstwa Zdrowia #1

Trudny rok dla wielu branż

Niestety pomimo opanowania w większym stopniu pandemii niektóre branże nie wróciły do poprzednich warunków funkcjonowania. Branża lotnicza znów musi dostosować się do wytycznych, jakie nałożył na nie rząd w związku zakazem lotów do i przylotów samolotów z niektórych krajów na świecie.

Jest to związane z wysokim odsetkiem zakażeń na COVID-19 w tych krajach. Branża ślubna również nie ma łatwo w tym roku. Na początku pandemii wszelkie imprezy masowe, a w tym także wesela zostały odwołane. Później co prawda powróciły, jednak zostały już na nie nałożone obostrzenia w postaci limitów osób, jakie mogły wziąć udział w ceremonii.

W strefie czerwonej limit wynosił 50 osób, w żółtej 100 osób, a w zielonej mogło być już 150 weselników.

Zdjęcie Dodatkowe obostrzenia na weselach? Zdanie Ministerstwa Zdrowia #2

Dodatkowe obostrzenia na weselach

Ostatnio słyszy się wiele informacji na temat tego, że to wesela w dużym stopniu są miejscem, gdzie dochodzi do znaczącego rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z tym zmiany w przepisach weselnych są bardzo możliwe. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wypowiedział się ostatnio na ten temat.

Powiedział, że bardzo możliwe jest, że rejestracja gości weselnych jednak zostanie wprowadzona i trzeba będzie ją przeprowadzać. Na taki pomysł wpadł już wcześniej Główny Inspektorat Sanitarny i MZ, jednak nie ma on jeszcze zastosowania w życiu.


Zdanie Ministra Zdrowia

Jak powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia, bardzo możliwe jest, że obostrzenia i zasady weselne będą musiały zostać doprecyzowane i zaostrzone. Chodzi głównie o limit osób uczestniczących w weselach. Mówi się, że może on wynosić 50 osób bez podziału na strefy. Rząd chce, aby wszyscy uczestnicy byli ujęci na liście weselnej wraz z numerami telefonów. Miałaby to ułatwić odnalezienie potencjalnych uczestników, gdyby okazało się, że na weselu doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Zdjęcie Dodatkowe obostrzenia na weselach? Zdanie Ministerstwa Zdrowia #3

Jak na razie bez zmian

Jak na razie wszystkie te pomysły są tylko pomysłami, ponieważ aby wprowadzić je w życie, trzeba będzie zebrać parlament i uchwalić odpowiednie przepisy i ustawy. Resort zdrowia zaznaczył, że dokładne kroki w tej sprawie zostaną podjęte dopiero wtedy, gdy ogniska pandemii będą w znacznym stopniu występować na weselach.