Dodatkowe wymagania dla rodziców chrzestnych. Kościół zaostrza przepisy!

Katarzyna
Newsy
10.08.2020 17:24
Dodatkowe wymagania dla rodziców chrzestnych. Kościół zaostrza przepisy!

Na rodzicach zawsze ciąży trud wychowania i ukształtowania dziecka, które w oparciu o ich rady będzie stawiało czoło życiu i problemom, które ze sobą niesie. Rodzice chrzestni również mają odpowiedzialne zadanie i na swój sposób również wychowują swojego chrześniaka czy chrześnicę. Sprawdźcie, jakie dodatkowe oczekiwania trzeba spełnić, aby zostać rodzicem chrzestnym!

Zdjęcie Dodatkowe wymagania dla rodziców chrzestnych. Kościół zaostrza przepisy! #1

Świadomy wybór

Zazwyczaj rodzice na rodziców chrzestnych dla swoich dzieci wybierają osoby, które będą w stanie dać dobry przykład i pomogą im wychować dziecka w zgodzie z religią chrześcijańską.
Wybór rodziców zostaje jednak zweryfikowany przez duszpasterzy kościoła, którzy mają swoje wymagania odnośnie rodziców chrzestnych. Nie dawno wymagania te zaostrzyły się jeszcze bardziej.

Podstawowe wymagania

Jak do tej pory rodzice chrzestni nie musieli spełnić wielu wymagań. Wystarczyło, że mieli oni ukończone 16 lat i byli katolikami. Kandydaci na rodziców chrzestnych powinni posiadać również sakrament bierzmowania. Jeśli osoby spełniły te wymagania, wtedy mogły zostać rodzicami chrzestnymi. Ich uczestnictwo w mszach świętych lub ich stan cywilny nie były ważne dla kapłana, który udzielał chrztu.

Zmiana przepisów

Bardziej zaostrzonej weryfikacji będą podlegali jednak kandydaci w diecezji płockiej. W diecezji tej będzie teraz obowiązywać "Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych". Jedna ze zmian polega na tym, że kandydaci na rodziców chrzestnych będą musieli podpisać pewien dokument. Chodzi o oświadczenie, które będzie zawierało deklarację odnośnie ich życia sakramentalnego i praktyk religijnych.

Zdjęcie Dodatkowe wymagania dla rodziców chrzestnych. Kościół zaostrza przepisy! #2

Dodatkowe wymagania

Podpisując ten dokument, oświadczamy, że uczęszczamy regularnie do kościoła, braliśmy udział w katechezie szkolnej, przyjęliśmy sakrament pierwszej komunii i bierzmowania. Ponadto nie ma przeciwwskazań przed przystąpieniem do sakramentu pokuty oraz komunii. Kandydaci na rodziców chrzestnych nie mogą być w niesakramentalnym związku ani żyć w konkubinacie


Decyzja proboszcza

Pomimo spełnienia ww. wymagań możemy nie otrzymać zgody na zostanie rodzicem chrzestnym w tej diecezji. Jak się okazuje decydujący głos w tej sprawie ma proboszcz parafii, który może zaakceptować kandydatów, jak i ich odrzucić.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną