Wyciek pytań do matury 2020? CKE zgłasza sprawę na policję!

Wyciek pytań do matury 2020? CKE zgłasza sprawę na policję!

Matura to ważny egzamin w życiu każdego człowieka. Większość z nas zna to uczucie zdenerwowania oraz niepewności, które zazwyczaj towarzyszyło nam podczas otwierania arkuszu maturalnego. W tym roku matury zostały przeniesione z początku maja na początek czerwca. Dziś uczniowie liceów i techników zmierzyli się z maturą z języka polskiego w zakresie podstawowym. Istnieje jednak podejrzenie, że mogło dojść do przedostania się do Internetu pytań maturalnych z tego egzaminu.

Zdjęcie Wyciek pytań do matury 2020? CKE zgłasza sprawę na policję! #1

Czy doszło do wycieku pytań?

Jak się okazuje tegoroczni maturzyści „podzielili się” w sieci tematami z tegorocznej matury z języka polskiego. Z „przecieków” wynikało, że na egzaminie pojawi się wątek "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz jeden z wierszy Anny Kamieńskiej, a mianowicie "Daremne". Maturzyści wyszukiwali w sieci rozwiązania na między innymi jedno z tych zadań -

"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", które jest łudząco podobne do zadania maturalnego.


CKE zgłasza sprawę na policję

Dziś o godz. 9 wiele uczniów przystąpiło do pisania matury z języka polskiego. Jednak istnieją podejrzenia, że pytania z tego egzaminu wyciekły do sieci. CKE chce tę sprawę zgłosić na policję. Swoje podejrzenia argumentuje tym, że dwie godziny przed planowym egzaminem w Internecie wzrosło wyszukiwanie fraz, które były powiązane z tegoroczną maturą.

Najwięcej z nich pojawiło się na terenie województwa podlaskiego, co pozwala sądzić, że to właśnie tam doszło do przecieku tych ważnych informacji. Szef CKE, Maciej Smolik przyznał, że jak na razie to tylko jeden sygnał, który zaalarmował tę instytucję, jednak „może być jakiś problem”, którym powinny się zainteresować odpowiednie służby.

Zdjęcie Wyciek pytań do matury 2020? CKE zgłasza sprawę na policję! #2
Zmożona aktywność internetowa w sferze zadań maturalnych

W zadaniu dotyczącym utworu Wyspiańskiego trzeba było opisać części fantastyczne, jakie pojawiały się w tej lekturze. Właśnie takie wyrazy były najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę internetową dwie godziny przed rozpoczęciem się matury.

Zadanie związane z wierszem Kamińskiej wymagało od maturzysty zinterpretowania i przeanalizowania tego utworu. W sieci najczęściej wyszukiwano frazy takie jak „elementy fantastyczne”, „elementy fantastyczne w weselu”, „elementy fantastyczne wesele”, „wesele fantastyka” oraz „Anna Kamieńska”.

Katarzyna

Polecane