Masz przerwę między zębami? Sprawdź, co mówi to o twojej osobowości!

Masz przerwę między zębami? Sprawdź, co mówi to o twojej osobowości!

Diastema, bo tak brzmi prawidłowa nazwa, jest przerwą między górnymi jedynkami. Powodów jej powstania może być kilka. Głównymi z nich jest diastema prawdziwa, czyli efekt przerostu wędzidełka górnej wargi, który łączy się z dziąsłem. Diastema rzekoma natomiast jest efektem braku lub zmniejszonej wielkości siekaczy bocznych. Diastema to nie tylko kwestia ortodontyczna, ale może powiedzieć nieco na temat osobowości posiadaczy tejże przerwy.

Zdjęcie Masz przerwę między zębami? Sprawdź, co mówi to o twojej osobowości! #1

Osobowość

Diastema jest cechą charakterystyczną i jak bardzo wyróżnia to właścicieli tej przerwy, tak też wyróżniają się swoją osobowością. Osoby te są bardzo przyjacielskie, otwarte i wesołe. Potrafią dzielić się radością i uprzejmością. Stanowią bardzo dobrych przyjaciół, którzy pomogą w każdym momencie. Nigdy nie ignorują ludzi, którzy potrzebują pomocy i zawsze wyciągną pomocną dłoń.

Ich inteligencja emocjonalna również stanowi ich mocną stronę. Ludzie z diastemą potrafią doskonale kontrolować i rozumieć swoje emocje. Wiedzą jak nimi zarządzać i nigdy im się nie poddają, jeśli tego zwyczajnie nie chcą. Dzięki temu wprowadzają równowagę do swojego otoczenia i wiele ludzi właśnie do nich zwraca się o poradę, bo wiedzą, że osoby te na spokojnie i zrównoważenie podejdą do sprawy.

Co więcej, osoby z diastemą mogą pochwalić się wyjątkową kreatywnością, pracowitością i dokładnością. Nie są perfekcjonistami, ale lubią robić rzeczy najlepiej, jak tylko potrafią. Dzięki temu są bardzo cenionymi pracownikami. Ich elastyczność również stanowi bardzo mocną i pożądaną cechę.

Jaki może być tego idealny przykład? Diastema przeważnie kojarzy się z czymś krępującym i niektórzy mają na tym punkcie bardzo duży kompleks. Większość jednak osób zrobiła z tego atut. Potrafią to zaakceptować i bawić się swoją cechą szczególną. Nie wstydzą się tego, a wręcz są z tego dumni i szeroko uśmiechają się na każdym kroku. Był również pewien okres, kiedy diastema była modna.

Zdjęcie Masz przerwę między zębami? Sprawdź, co mówi to o twojej osobowości! #2

Diastema jako wada zgryzu

Niestety, ale diastema również może być potraktowana jako wada zgryzu, która wymaga leczenia. Jeśli przerwa jest większa niż 2 mm, to w zależności od źródła, tak też będzie wyglądało leczenie. W przypadku diastemy prawdziwej zabieg polega na podcięciu wędzidełka. Kiedy źródłem jest inny ząb, to należy go usunąć. Następnie nakładane są aparaty ortodontyczne, które zbliżają do siebie zęby. Inne sposoby leczenia są ściśle powiązane ze źródłem i wielkością diastemy oraz wieku pacjenta.

Diastema jako estetyczny kompleks

Nie każdy potrafi pogodzić się z tą wyjątkową cechą i pojawiają się kompleksy na tym punkcie. Nie jest to jednak coś, czego nie można zmienić. Jeśli posiadasz kompleks z powodu swojej diastemy, to istnieją licówki porcelanowe, które z łatwością zakryją przerwę. Licówki nie przebarwiają się oraz są bardzo trwałe, a więc zabieg z pewnością będzie się opłacał. Innym sposobem jest wypełnianie kompozytowe. Zabieg ten nie jest drogi i jest jednym z częstych zabiegów w stomatologii. Wypełnienie utrzymuje się przez kilka lat oraz jest niewidoczne, jako że kolor jest dopasowany do kolorytu reszty zębów.

Emila

Polecane