Kupiłeś nowy telewizor? Musisz to zgłosić, inaczej narażasz się na karę


                    Kupiłeś nowy telewizor? Musisz to zgłosić, inaczej narażasz się na karę
05Paź

Czy opłacasz abonament telewizyjny? W tym roku Poczta Polska nie daje za wygraną. Ściga wszystkich, którzy nie płacą. W terminie od stycznie do sierpnia aż 10 tysięcy osób zostało ukaranych za niezgłoszenie kupna telewizorów. Ta liczba wciąż wzrasta, ponieważ to nie koniec kontroli.

Zdjęcie Kupiłeś nowy telewizor? Musisz to zgłosić, inaczej narażasz się na karę #1

Kara, jaką można ponieść to nawet równowartość 30 miesięcznych abonamentów, co daje kwotę około 700 zł. Czy wiesz, gdzie trafiają te pieniądze?

Kary za telewizor

Równowartość 30 abonamentów daje dokładnie 681 złotych. To cena za niezgłoszenie zakupu telewizora. Połowa tej sumy trafia do Poczty Polskiej a druga połowa do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Statystyki mówią, że od 2003 roku ukaranych zostało aż 60 tysięcy Polaków. Rok 2019 do tej pory wiedzie prym wśród pozostałych lat, a jeśli tendencja się utrzyma, to ukaranych zostanie 14 tysięcy osób.

Jak uniknąć kary?

Przede wszystkim należy zgłosić zakup telewizora i płacić abonament. Okazuje się, że jeśli zgłosimy telewizor i nie będziemy płacić abonamentu, to możemy zostać ukarani grzywną 1,5 tys. złotych. Po krótkiej kalkulacji wychodzi na to, że lepiej nie zgłaszać telewizora i nie opłacać abonamentu. Tylko co w przypadku kontroli? Oczywiście nie musimy wpuszczać pracownika Poczty Polskiej do naszego domu, a co za tym idzie, posiadanie telewizora nie zostanie ujawnione. W takim przypadku kontroler spisze protokół i podejmie drugą próbę w innym terminie. Jednak nikt nie powiedział, że za drugim razem musimy o wpuścić. Wszystko jednak wskazuje na to, że urzędnik nie odpuści. Będziemy więc regularnie nachodzeni.

Kontroler musi się wylegitymować i podać cel wizyty, nie ma prawa podawać się za kogoś innego, by tylko dostać się do naszego domu.

Zdjęcie Kupiłeś nowy telewizor? Musisz to zgłosić, inaczej narażasz się na karę #2

Abonament zostanie wycofany?

13 października odbywają się wybory, wiele wskazuje na to, że po nich abonament zostanie wycofany. PiS oraz druga w sondażach KO mają zamiar znieść opłaty i finansować publiczne media z budżetu państwa.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja