Dziś ogłoszono 1.stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce! “Zachowanie szczególnej ostrożności”

Dziś ogłoszono 1.stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce! “Zachowanie szczególnej ostrożności”

Dziś (28.08) premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w Polsce pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego ma potrwać zaledwie tydzień, do 3 września 2019.

Zdjęcie Dziś ogłoszono 1.stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce! “Zachowanie szczególnej ostrożności” #1

Zachowanie szczególnej ostrożności ma związek z wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Dodatkowym czynnikiem są obchody 80. rocznicy wybuchy II Wojny Światowej.

Czym jest pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP?

Stopień ten (ALFA) jest najniższym z czterostopniowej skali alarmu. Stopień ten określa sposób, w jaki powinni w tym okresie działać służby antyterrorystyczne, administracja oraz wszelkie służby dbające o bezpieczeństwo w państwie. Muszą one zachować wyjątkową, szczególną ostrożność. Zwracać uwagę na pozostawione w miejscach publicznych plecaki, pakunki, czy torby. Powinny też monitorować i z należytą ostrożnością badać wszelkie nietypowe zachowania.

CRP natomiast dotyczy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaznacza jednak, iż stopień zagrożenia terrorystycznego ogłoszono jedynie w celach prewencyjnych.

Takie działanie jest powszechne

To nie pierwszy raz, kiedy MSWiA stawia na nogi służby i administracje w całym kraju. Ostatnio pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego ogłoszono przy organizacji ministerialnego spotkania w Warszawie, które bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Miało to również miejsce podczas Światowych Dni Młodzieży, które ostatnio odbywały się w Polsce, a także podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

true

Polecane