Wesele - ile dać do koperty? Poznaj najczęstsze zasady


          Wesele - ile dać do koperty? Poznaj najczęstsze zasady
28Kwi

Ślub bliskich nam osób zbliża się wielkimi krokami, a my zaczynamy główkować. Odwiecznym problemem jest pomysł na prezent dla pary młodej. Najczęściej stawiamy na kopertę i tu pojawia się pytanie: „Ile dać do koperty?”. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając odpowiednią sumę.

Zorganizowanie wesela w dzisiejszych czasach to nie lada wydatek. Młoda para musi wynająć salę, opłacić orkiestrę, a czasami nawet zapewnić nocleg. Jakie pieniążki wsunąć do koperty, by podziękować za piękną zabawę i nie uszczuplić zanadto naszego domowego budżetu?

Zdjęcie Ile dać do koperty na wesele? Odwieczny problem zaproszonych #1

Ile dać?

Nie ma tutaj żadnej minimalnej czy maksymalnej kwoty. Kwota będzie się wahać zależnie od tego, kim jest dla nas młoda para, czy jesteśmy krewnymi bliskimi, dalszymi czy po prostu się przyjaźnimy. Często za odpowiednią przyjmujemy kwotę, która pokryje, chociaż koszt naszego „krzesła”. Szacuje się, że 150 zł - 400 zł to kwota, jaką młodzi muszą zapłacić za jednego gościa weselnego. Jednak chyba nie chodzi o to, by młodej parze oddawać jakieś pieniądze, czy rekompensować uroczystość?

Kwota powinna być uzależniona również od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy. Naszym gospodarzom na pewno nie zależy na tym, by wesele się spłaciło, lecz na tym by się udało. Nikt nie oczekuje, że weźmiemy pożyczkę z okazji ich ślubu.

Średnia kwota znajdująca się w weselnej kopercie to 500 zł. Należy wziąć pod uwagę, że jest to średnia, a kwoty wahają się od 200 zł do nawet 4000 zł. Niestety wśród kopert znajdują się i takie pozbawione zawartości.

Zdjęcie Ile dać do koperty na wesele? Odwieczny problem zaproszonych #2

Najbliższa rodzina

Największym wydatkiem wesele będzie dla rodziców, jeśli Ci nie opłacają wesela, rodziców chrzestnych i dziadków. Stawka jaka ich obowiązuje, zaczyna się od tysiąca złotych wzwyż.

Rodzina

Rodzina bliska i dalsza powinna postarać się o to, by młodym zwróciło się pokrycie kosztów weselnego przyjęcia. Szacuje się, że jest to wydatek 500 złotych na parę. Jeśli przychodzimy sami możemy przyjąć 300 złotych, jako najmniejszą kwotę.

Znajomi

Jeśli przyjaźnimy się z parą młodą, pomyślmy o 200 złotych, jako kwocie od osoby, która nie rozczaruje ich, a nas nie wpędzi w finansowe tarapaty.

Zdjęcie Ile dać do koperty na wesele? Odwieczny problem zaproszonych #3

Problem pustej koperty

Pomimo tego, iż problem wydaje się groteskowy, niestety takie sytuacje zdarzają się i to nie rzadko. Z różnych przyczyn nie chcemy odmówić udziału w weselu, ale nie stać nas na to, by sprawić młodym prezent. Pamiętajmy, że lepiej jest nie uczestniczyć w uroczystości niż ofiarować pustą kopertę i udawać, że jest inaczej.

Zdjęcie Ile dać do koperty na wesele? Odwieczny problem zaproszonych #4

Prezent

Jeśli decydujemy się na kupno prezentu musimy mieć na uwadze, że ma być on podarkiem dla obojga. Najlepiej sprawdzą się tutaj uniwersalne zestawy sztućców, garnków, zastawy stołowej. Nie wychodźmy jednak przed szereg, jeśli Państwo młodzi wyraźnie zaznaczą przy zaproszeniu, że nie chcą otrzymać prezentu lub nie mamy pewności, że będzie on trafiony, zrezygnujmy na rzecz koperty, z nawet niewielką zawartością.

Zdjęcie Ile dać do koperty na wesele? Odwieczny problem zaproszonych #5

Podsumowanie:

 • Rodzina - najczęściej 500 zł, choć kwoty rozkładają się w granicach 400-1000 zł od pary
 • Rodzice chrzestni - zwykle koperta od chrzestnych zawiera od 1000 złotych wzwyż
 • Rodzice, rodzeństwo i dziadkowie - kwota od 800 złotych wzwyż
 • Przyjaciele i znajomi - najczęściej jest to 300 do 800 zł od pary

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja