Nie daj się oszukać. Najczęściej podrabiane artykuły spożywcze


                    Nie daj się oszukać. Najczęściej podrabiane artykuły spożywcze
18Lis

Wiele produktów spożywczych, za które zazwyczaj sporo musimy zapłacić, okazuje się podróbkami. Jak więc nie dać się oszukać i nie wydawać pieniędzy na podróbki?

Jakie produkty spożywcze najczęściej są podrabiane?

Oscypek

Zdjęcie Nie daj się oszukać. Najczęściej podrabiane artykuły spożywcze #1

Oscypek można kupić tylko od maja do października. Oryginalnie powinien być wytwarzany ręcznie z mleka owiec. Jednak jak pewnie zauważyliście, oscypek można kupić przez cały rok. Nie ma on jednak nic wspólnego z oryginalnym górskim wyrobem. Prawdziwy oscypek będzie dość twardy, w porównaniu do podróbek.

Miód

Miód jest jednym z najczęściej podrabianych produktów spożywczych. Miody na sklepowych półkach zazwyczaj są mieszanką różnych produktów pochodzenia chińskiego, a nie prawdziwym miodem. Do tego typu wyrobów dodaje się często cukier, lub syropu glukozowo-fruktozowy. Jednak prawdziwy miód da się rozpoznać. Jak? Odpowiedź znajdziesz w innym z naszych artykułów:

Ten rodzaj MIODU lepiej omijaj! Sprawdź dlaczego!

Szafran

Zdjęcie Nie daj się oszukać. Najczęściej podrabiane artykuły spożywcze #2

Szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Nic więc dziwnego, że pazerni producenci żywności chcą go podrabiać. Wieki temu, w Anglii, za podrabianie szafranu groziła kara śmierci. Tak wielką wartość miała ta przyprawa. Oszuści najczęściej podrabiają zmieloną przyprawę, do które dodają inne, aby zwiększyć ich wagę. Dlatego najlepiej kupować szafran w nitkach.

Parmezan

Parmezan wytwarzany jest z mleka krów karmionych tylko trawą i sianem. Włoscy producenci jednak alarmują, że w ostatnich latach skala podrabiania tego sera drastycznie wzrosła. Nic w tym dziwnego. Bez parmezanu ciężko wyobrazić sobie dobrą lasagne, pizzę, czy zupę cebulową. Podrabiane są najczęściej produkty chińskie, polskie i czeskie i rosyjskie.

Herbata

Herbata najczęściej podrabiana jest w taki sposób, że do torebki na herbatę dodaje się pył herbaciany, czyli odpad po produkcji herbaty, zamiast liści. Dlatego najlepiej kupić po prostu herbatę liściastą.

Zdjęcie Nie daj się oszukać. Najczęściej podrabiane artykuły spożywcze #3

Masło

W Polsce podrabianie masła jest dużym problemem. Zamiast masła często kupujemy po prostu wyroby masło-podobne (nieświadomie). Do produktu, który powinien być masłem często dodaje się olej rzepakowy, słonecznikowy, a nawet bardzo szkodliwy olej palmowy. Masło w składzie nie powinni zawierać żadnego E!

Kawa

Ten produkt podrabiany jest bardzo często. Prawie cały świat pije kawę, dlatego jest to łakomy kąsek dla oszustów. W niektórych wykrytych przypadkach w opakowaniach po markowej kawie nie było kawy, a proszek nie mający nic wspólnego z tym napojem.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja