Monsanto zapłaci 1,1 mld zł odszkodowania. Jego produkt wywołał raka!

Monsanto zapłaci 1,1 mld zł odszkodowania. Jego produkt wywołał raka!
22Sie

Sąd w Kalifornii wydał wyrok, w którym nakazuje zapłatę 290 milionów dolarów (1,1 miliarda zł) odszkodowania. Jeden z produktów Monsanto, chwastobójczy środek Roundup oraz jego ulepszona wersja RangerPro, przyczyniły się do zachorowania na chłoniaka nieziarnistego 40-letniego Dewayne’a Johnsona.

Zdjęcie Monsanto zapłaci 1,1 mld zł odszkodowania. Jego produkt wywołał raka! #1

Chorobę u mężczyzny zdiagnozowano w 2014 roku. Z racji wykonywanego przez niego zawodu, wielokrotnie miał kontakt z wyżyj wymienionymi środkami. Pozew został oparty na materiałach Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, z których wynika, że główna substancja Roundup, glifosat, jest rakotwórcza.

Monsanto jednak zaprzecza, aby jego produkty były rakotwórcze. Już zapowiedział, że odwoła się od wyroku sądu. Jak podaje TVP.INFO, w odpowiedzi na ich zapytanie, Monsanto przesłał poniższy komunikat:

„Rozumiemy sytuację pana Johnsona i jego rodziny. Dzisiejsza decyzja nie zmienia faktu, że ponad 800 badań naukowych i przeglądów – oraz wnioski amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, amerykańskich krajowych instytutów zdrowia i organów regulacyjnych na całym świecie – potwierdzają fakt, że glifosat nie jest kancerogenny i nie jest przyczyną powstania nowotworu u pana Johnsona. Będziemy odwoływać się od tej decyzji i nadal będziemy stanowczo bronić tego produktu, który ma 40-letnią historię bezpiecznego stosowania i nadal jest ważnym, skutecznym i bezpiecznym narzędziem dla rolników i innych osób.”

Zdjęcie Monsanto zapłaci 1,1 mld zł odszkodowania. Jego produkt wywołał raka! #2

Wokół Monsanto głośno jest jednak już od dawna. Zarzuca im się systematyczne i drastyczne wyniszczanie środowiska, trucie ludzi oraz zbyt daleko idące modyfikacje genetyczne organizmów.

Istnieje wiele stowarzyszeń, których celem jest zatrzymanie Monsanto: Stowarzyszenie Konsumentów Organicznych (OCA), IFOAM, Nawdanja, Regeneracja Międzynarodowa (RI) oraz Miliony Przeciwko Monsato. Ich działania zazwyczaj są jednak nieskuteczne. Amerykańska firma Monsanto skutecznie odpiera wszelkie zarzuty.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ