Zbieranie nakrętek dla chorych. Czy to realna pomoc?

Zbieranie nakrętek dla chorych. Czy to realna pomoc?
22Sie

Zbieranie plastikowych nakrętek to taki rodzaj pomocy, który z jednej strony nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, ale z drugiej strony konieczna jest systematyczność. Aby nakrętki okazały się realna pomocą konieczne jest uzbieranie ich wielkiej ilości.

Zdjęcie Zbieranie nakrętek dla chorych. Czy to realna pomoc? #1

Po co zbierać nakrętki?

Nakrętki zbierane są przez osoby prywatne i instytucje. Następnie oddawane są do wolontariuszy, którzy segregują i ważą nakrętki. Kolejnym krokiem jest dostarczenie nakrętek do firmy recyklingowej, która za surowic wpłaca na konto osoby, na którą zbierane są nakrętki, określoną kwotę pieniędzy. Za zebrane pieniądze kupuje się najczęściej potrzebne choremu sprzęty, na które nie stać jego lub jego opiekuna.

Za kilogram nakrętek (ok. 432 sztuki nakrętek po wodzie mineralnej) płaci się mniej więcej 50-70 groszy. Nie jest to zachęcająca cena, jednak warto pamiętać, że w tej akcji 100% zdobytych przez wolontariuszy środków trafia do potrzebującego.

Dlaczego akurat nakrętki?

Nakrętki są małe i o wiele cenniejsze niż plastikowe butelki. Z zebranych zakrętek firmy recyklingowe wytwarzają plastikowy granulat, z którego potem tworzy się wiadra, miski, doniczki, czy worki na śmieci. Dodatkową zaleta nakrętek jest to, że są one od razu gotowe do przetworzenia w coś nowego.

Zdjęcie Zbieranie nakrętek dla chorych. Czy to realna pomoc? #2

Jak zbierać nakrętki?

Możemy zbierać wszystkie nakrętki z tworzywa sztucznego oznaczone symbolami PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD, trójkącikiem ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05. Najlepiej zbierać nakrętki u siebie w domu, a kiedy uzbieramy sporą ilość przekazać do punktów większej zbiórki. Pojemniki znajdują się w restauracjach, szkołach i wielu innych miejscach. W przypadku, kiedy chcesz zbierać nakrętki na rzecz konkretnej osoby, o miejsce zbiórki zapytaj organizatora i tam dostarczaj surowiec.

Pomimo niskiej ceny surowca, warto zbierać nakrętki. Wystarczy zrobić sobie samemu prosty test – nie wyrzucaj nakrętek przez 3 dni. Zobaczysz, jak dużo ich uzbierasz z wszelkiego rodzaju butelek, słoików po kawie, czy pojemnikach po kosmetykach. Im więcej osób postanowi oddawać nakrętki do recyklingu, tym więcej osób uzyska pomoc, a dodatkowo pozytywnie wpłynie to na środowisko.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja