Czego nie wiesz o Walentynkach? Poznaj 11 ciekawostek o dniu zakochanych

Czego nie wiesz o Walentynkach? Poznaj 11 ciekawostek o dniu zakochanych

Walentynki to święto zakochanych. Niektórzy nie obchodzą go, twierdząc, że jest to zbyt komercyjne święto niemające nic wspólnego z miłością. Inni jednak wyczekują tego dnia i przygotowują prezenty oraz niespodzianki dla swojej drugiej połówki. Bez względu na to, w której grupie jesteś, poniższe ciekawostki na temat święta zakochanych na pewno cię zainteresują.

Zdjęcie Czego nie wiesz o Walentynkach? Poznaj 11 ciekawostek o dniu zakochanych #1

#1. 14 lutego zginął Święty Walenty

Walenty pomagał żołnierzom zawrzeć związki małżeńskie ze swoimi wybrankami. Został za to skazany na śmierć przez cesarza rzymskiego. Ślub z żołnierzem był wtedy niedozwolony.

#2. Walentynki? Feministki mają inny pomysł

Grupa działaczek feministycznych ustanowiła 14 lutego jako "Quirkyalone Day". Inną propozycją jest natomiast „Single Awereness Day”. Obie nazwy odnoszą się do życia w pojedynkę i celebrowania faktu, że nie jest się w związku.

#3. Walentynki są dochodowe

Walentynki są obecne i podtrzymywane w popkulturze nie bez powodu. W USA jest to biznes wart ok. 15 miliardów dolarów. Co roku, w okresie Walentynek, sprzedaje się tam aż 189 milionów róż. Jednak nie tylko producenci kwiatów mają w tym interes. 14 lutego znacznie wzrasta również sprzedaż prezerwatyw;)

Co ciekawe, niedługo po dniu zakochanych odnotowuje się spory wzrost sprzedaży testów ciążowych.

#4. Nie wszyscy mogą świętować ten dzień

W Iranie w roku 2011 całkowicie zakazano obchodzenia Walentynek. Ma to na celu zatrzymanie inwazji amerykańskiej kultury do kultury islamskiej. W Indiach i Pakistanie również nie jest różowo. 14 lutego pojawiają się protesty, na których aktywiści określają Walentynki jako dzień zaspokojenia potrzeb cielesnych, czemu stanowczo się sprzeciwiają.

#5. Co najczęściej dajemy/otrzymujemy w Walentynki?

Kartka – 52%
Czekoladki – 50,5%
Kwiaty – 36%
Kolacja w restauracji – 35,6%
Biżuteria – 18,9%
Ubranie – 14,6%

Zdjęcie Czego nie wiesz o Walentynkach? Poznaj 11 ciekawostek o dniu zakochanych #2

#6. 1000 walentynek dla Julii

Julia z dramatu Shakespeare'a cieszy się niezwykłym powodzeniem w czasie Walentynek. Co roku, do miejsca, w którym rozgrywał się dramat adresowanych jest ok. 1000 walentynek. Adresowane są oczywiście do Julii.

#7. Nauczyciele mają branie

Co roku wysyła się ok. 1 miliard walentynek. Najwięcej dostają nauczyciele.

#8. Walentynki w Japonii

W święto zakochanych w Japonii to mężczyźni dostają prezenty. Jednak zaledwie miesiąc później, z okazji Białego Dnia, to panie są obdarowywane.

Zdjęcie Czego nie wiesz o Walentynkach? Poznaj 11 ciekawostek o dniu zakochanych #3

#.9 Najdroższa walentynka

Najdroższą na świecie kartkę walentynkową podarował śpiewaczce operowej Marii Callas miliarder Arystoteles Onassis. Kartka była wykonana z litego złota, ozdobiona sercem z diamentów i szafirów oraz zapakowana w futro z norek.

#.10 220 000

Średnio tyle razy każdego roku w trakcie dnia zakochanych pada pytanie: wyjdziesz za mnie?

#11. Walentynki nie tylko dla ludzi

3% ludzi posiadających zwierzaki daje im prezent z okazji Walentynek.


true

Polecane