Podagrycznik - chwast zdrowszy niż szpinak!

Podagrycznik - chwast zdrowszy niż szpinak!
21Lut

Podagrycznik pospolity to roślina należące do rodziny selerowatych, tak samo, jak nasza pietruszka. Dobrze znana ogrodnikom i zielarzom – dla pierwszych jest uciążliwym chwastem, dla drugich rośliną o uzdrawiającej mocy.

Zdjęcie Podagrycznik zamiast szpinaku? #1

Podagrycznik pospolity występuje niemal wszędzie – rośnie w lasach, zaroślach i przy drogach, jednak najczęściej spotkamy go w pobliżu ogrodzeń i upraw rolniczych. Za pomocą swych kłączy rozprzestrzenia się szybko, dlatego jest właśnie utrapieniem ogrodników. Dla zielarzy jednak jest cennym surowcem dzięki swoim leczniczym właściwościom. Jego nazwa wzięła się od właściwości wykorzystywanych podczas leczenia dny moczanowej – podagry. Obecnie jednak wiadome jest to, że jego właściwości nie ograniczają się tylko do tej jednej.

Jak jeszcze działa?

Łodygi, korzenie, owoce i liście podagrycznika są kopalnią substancji leczniczych. Ich ilość jest jednak ściśle związana z miejscem, w jakim rośnie. Znajdziemy w nim między innymi glikozydy flawonolowe, węglowodany, cholinę, żelazo, beta-karoten, luteinę, potas, magnez, cynk, witaminę C i E.

Nic, więc dziwnego, że już w starożytnych czasach podagrycznik był wykorzystywany przez medyków. Obecnie właściwości zdrowotne podagrycznika zostały potwierdzone badaniami. Działa on przeciwzapalnie, ma właściwości antydrobnoustrojowe i prawdopodobnie działanie przeciwnowotworowe (badania wciąż trwają). Ma także właściwości oczyszczające organizm: reguluje przemianę materii i korzystnie wpływa na wątrobę.

Zdjęcie Podagrycznik zamiast szpinaku? #2

I jak go jeść?

Dawniej sprzedawano go, jako warzywo i bardzo chętnie kupowano do przygotowywania potraw. Dziś rzadko wykorzystujemy podagrycznik w kuchni, w przeciwieństwie do innych krajów Europy, gdzie świeżych liści podagrycznika zamiennie używa się ze szpinakiem. Wykorzystuje się je do sałatek i surówek, a w połączeniu z łodygami także do robienia zup. Można je także wymieszać z pokrzywą, by po dodaniu ziaren słonecznika, czosnku i oliwy z oliwek otrzymać wyjątkowe pesto. Natomiast ususzone pędy i liście podagrycznika można stosować, jako przyprawę o przyjemnym armacie.

Zdjęcie Podagrycznik zamiast szpinaku? #3

Może warto by podagrycznik wrócił do łask zarówno w naszej kuchni i domowej, ziołowej apteczce?

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja