Jak prać koce, aby ich nie zniszczyć? Poznaj ciekawe wskazówki!


          Jak prać koce, aby ich nie zniszczyć? Poznaj ciekawe wskazówki!
04Lis

Każdy z nas ma w domu koce, małe, duże, cieplejsze, grubsze. Rodzajów jest mnóstwo. Używamy ich szczególnie jesieniom i zimą, w inne pory roku zwykle koce leżą w schowkach naszych kanap. W związku z częstszym używaniem należy je również częściej prac. Czy jesteś pewna, że robisz to dobrze? Koce łatwo się niszczą, jeśli pierzesz je nieodpowiednio. Mogą stać się szorstkie i niemiłe w dotyku, tracą swoją puszystość i lekkość.

Zdjęcie Jak prać koce, aby ich nie zniszczyć? Poznaj ciekawe wskazówki! #1

Pierz swój koc odpowiednio często

Wiele ludzi boi się prania koców, wydaje im się, że skoro koc tylko leży i czasem się nim przykryjemy, to można prać go rzadziej. Często pranie to podstawa. Koce bardzo łatwo zbierają kurz, nawet gdy leżą nieużywane. Koce, które leżą pod prześcieradłem, powinny być prane równie często, jak pościel.

Czy pralka podoła?

Wiele osób boi się również o swoją pralkę, koc, gdy nasiąknie wodą, może być naprawdę ciężki. Otóż pralka, która ma wsad od 5 kg wzwyż, z całą pewnością poradzi sobie z kocem. Nie miej zatem obaw, przed praniem.

Jak odpowiednio wyprać koc?

 • Po pierwsze, złóż go przed włożeniem do pralki. Nawet nie wiesz jakie to ważne. Najlepiej będzie, jeśli ułożysz go w kostkę. Takie położenie w bębnie pralki zapobiegnie rolowaniu siękoca podczas wirowania.
 • Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura. Zbyt wysoka z całą pewnością zaszkodzi włóknom koca. Ustawiaj pralkę na maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza.

Zdjęcie Jak prać koce, aby ich nie zniszczyć? Poznaj ciekawe wskazówki! #2

 • Dobierz dobry program. Niektóre pralki posiadają specjalne programy do koców i kołder. Jeśli Twoja takiego nie posiada, to najlepszy będzie krótki program. Najlepiej taki przeznaczony do delikatnych rzeczy, dzięki temu koc nie straci puszystości i miękkości. Nikt nie lubi szorstkich koców.
 • Wybierz program z wirowaniem. Nie będziesz w stanie wycisnąć ręcznie ciężkiego mokrego koca. Koce wełniane mogą być wirowane w maksymalnie 400 obrotach, te polowe mogą mieć więcej.
 • Możesz użyć proszku, którego używasz na co dzień, to akurat nie ma większego znaczenia.
 • Zwracaj uwagę na to, co jest napisane na metce koca. Zwykle są tam odpowiednie informacje co do sposobu prania i suszenia. Zapoznaj się z podanymi wskazówkami.

Suszenie

Koc suszymy standardowo, na suszarce. Należy go odpowiednio rozłożyć, tak aby się nie pogniótł. Jeśli chcesz wysuszyć koc w automatycznej suszarce, to również nic nie stoi na przeszkodzie.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja