Palma pokojowa – 7 zasad jej uprawy


          Palma pokojowa – 7 zasad jej uprawy
23Lip

Palmy pokojowe pięknie zdobią nasze wnętrza. Nie wszystkie jednak nadają się do uprawiania w domu. Które palmy wybrać i jak o nie dbać?

Zdjęcie Palma pokojowa – 7 zasad jej uprawy #1

Palmy, które warto trzymać w domu:

 • Palma kanadyjska
 • Daktylowiec
 • Szorstkowiec
 • Palma kokosowa
 • Waszyngtonia
 • Karłatka
 • Palma biczowa
 • Palma chamedora
 • Kencja

Wybór doniczki

Palmy nie mają specjalnych wymagań w tym temacie. Doniczka nie musi być bardzo duża. Najlepiej jednak palma będzie czuła się w doniczce głębokiej. Dlatego, aby zaoszczędzić miejsce, wybierz doniczkę wąską, ale głęboką.

Położenie doniczki

Większość palm dobrze jest wystawić przed dom lub na balkon w ciepłe miesiące. Nie należy jednak pozostawiać jej od razu w pełnym słońcu. Najpierw przez 1-2 tygodnie należy pozostawić ją w pół cieniu, aby przygotowała się do mocniejszego słońca.

Spryskiwanie

Plamy lubią wilgotne powietrze. Jeśli jest zbyt suche, liście zaczynają brązowieć. Warto więc 2-3 razy w tygodniu spryskiwać liście odstaną wodą. Można również raz na jakiś czas wystawiać ją wiosną na deszcz.

Podlewanie

Palma lubi wodę. W okresie letnim warto podlewać ją dość obficie. Najlepiej tak, aby woda wylatywała przez otwory w doniczce. Po 15-20 minutach wodę z podstawki należy jednak wylać, aby nie uszkodziła korzeni. Następnym razem podlewamy roślinę dopiero, gdy wierzch ziemi nieco wyschnie. Latem może to być 2-3 dni, a zimą nawet tydzień i więcej.

Zdjęcie Palma pokojowa – 7 zasad jej uprawy #2

Nawożenie

Roślinę nawozimy specjalnie przygotowanym gotowym nawozem do palm. Nawozić palmy należy w okresie wegetatywnym. Natomiast w okresie zimowym nie stosujemy nawozu.

Zimą przestajemy również podlewać roślinę, aby mogła przejść w spoczynek. Warto jednak spryskiwać jej liście wodą, aby nawilżyć powietrze.

Podłoże

Palmy najlepiej rozwijają się w ziemi kompostowej z domieszką torfu i ziemi liściowej. Do takiej mieszanki warto również dodać trochę żwiru, aby podłoże stało się bardziej przepuszczalne.

Zmiany temperatur

Warto wiedzieć, że plamy nie najlepiej znoszą zmiany temperatur. Jeśli chcemy wystawić palmę na zewnątrz, musimy poczekać, aż naprawdę się ociepli. Dzięki temu nie będziemy musieli przynosić jej znów do domu, kiedy pogoda okaże się kapryśna.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja