Jak optycznie zwiększyć łazienkę? Oto najlepsze triki projektantów wnętrz!

Jak optycznie zwiększyć łazienkę? Oto najlepsze triki projektantów wnętrz!
15Lut

Jak optycznie zwiększyć łazienkę? Oto najlepsze triki projektantów wnętrz!

#W małych łazienkach należy stosować jasne, neutralne kolory. Mocne powinny stanowić jedynie drobne akcenty (np. akcesoria).

#Aby zyskać optycznie dodatkową przestrzeń należy stosować płytki o mniejszych wymiarach. Bardzo dobrze sprawdzi się podobna kolorystyka podłogi i ścian.

Zdjęcie Jak optycznie zwiększyć łazienkę? Oto najlepsze triki projektantów wnętrz! #1
fot. shutterstock

#Warto też wygospodarować miejsce na większe lustro lub też zestaw kilku mniejszych- jest to jeden z podstawowych zabiegów architektów wnętrz.

#Oświetlenie- projektanci najczęściej stosują oświetlenie punktowe, rozłożone w kilku miejscach. Barwa światła powinna być delikatnie chłodna. Doda to również elegancji i sprawi, że nasza łazienka będzie wydawała się bardziej przejrzysta.

#Sedes- posiadacze małych łazienek muszą liczyć się z każdym centymetrem wolnej powierzchni, dlatego przy wyborze sedesu warto zastanowić się nad zakupem wiszącego z możliwością ukrycia instalacji pod tynkiem, co nie tylko optycznie, ale i gabarytowo da nam więcej przestrzeni.

#Co z tą pralką?
Umiejscowienie pralki jest jednym z największych wyzwań projektantów. Oprócz dużych gabarytów należy wziąć pod uwagę możliwość instalacji odpływu wody.


Jeśli mamy taką możliwość, najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu wyniesienie jej do kuchni, kotłowni, piwnicy lub zabudowanej szafy w przedpokoju. Jeśli pralka koniecznie musi stać w łazience to warto wykorzystać górną powierzchnię jako dodatkowe miejsce na akcesoria.

Zdjęcie Jak optycznie zwiększyć łazienkę? Oto najlepsze triki projektantów wnętrz! #2
fot. shutterstock

#Meble
Obecnie sklepy meblowe posiadają bardzo szeroki asortyment mebli łazienkowych, jednak dla zachowania przestrzeni warto zainwestować w szafki wiszące, pamiętaj jednak, aby mogła się swobodnie otwierać. Aby zaoszczędzić miejsce, najlepiej ustawić ją nad toaletą, pralką, bądź też nad umywalką- jako szafka z lustrem. Najlepszym miejscem dla szafki stojącej będzie wolna przestrzeń pod umywalką.

#Prysznic czy wanna?
To zależy od kształtu pomieszczenia. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy warto upierać się na wannę, skoro gabarytami będzie ona podobna do dziecięcych.
Przy instalacji prysznica dobrym trikiem dla optycznego zwiększenia przestrzeni jest zrezygnowanie z brodzika na rzecz odpływu liniowego.

#Akcesoria
Przy aranżowaniu każdej łazienki warto zainwestować w kilka zestawów pudełek czy koszyczków- z zachowaniem umiaru. Ułatwią przechowywanie drobnych przedmiotów. Pamiętajmy aby tego typu akcesoria były przede wszystkich z łatwych w czyszczeniu materiałów, takich jak plastik, ceramika czy szkło.

Wieszaki najlepiej montować po prostu na drzwiach, ewentualnie tuż przy kabinie prysznicowej.

Przy projektowaniu małych łazienek należy zachować przede wszystkim umiar. Niestety, posiadacze niewielkich łazienek muszą zrezygnować z dużej ilości akcesoriów, ponieważ łatwo jest w ten sposób stworzyć wrażenie „zagracenia”.

Zdjęcie Jak optycznie zwiększyć łazienkę? Oto najlepsze triki projektantów wnętrz! #3
fot. shutterstock

W poniższym filmie znajdziecie dodatkowe inspiracje:

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ