Jak ogrzać mieszkanie, a jednocześnie oszczędzić na ogrzewaniu? 11 TRIKÓW

Agnieszka
Dom
02.11.2017 11:28
Jak ogrzać mieszkanie, a jednocześnie oszczędzić na ogrzewaniu? 11 TRIKÓW

Jak ogrzać mieszkanie, a jednocześnie oszczędzić na ogrzewaniu? 11 trików!

Nadchodząca zima będzie stanowić spore wyzwanie dla wielu gospodarstw domowych. Problemem są nie tylko rosnące ceny energii i gazu, zawrotne ceny węgla, ale trudności z dostępnością surowców. Ten okres można przetrwać, podejmując mądre działania. Oto 11 trików, które zmniejszą koszty ogrzewania i pozwolą zaoszczędzić!

Zdjęcie Jak ogrzać mieszkanie, a jednocześnie oszczędzić na ogrzewaniu? 11 TRIKÓW #1
Źródło: http://www.heftig.club/warme-4-waende/

Nadchodząca zima będzie ciężka

Sytuacja na rynku surowców i paliw staje się naprawdę niepokojąca. Nie dość, że w składach węgla ceny błyskawicznie podskoczyły o 200% – z 1000 zł do 3000 zł za tonę, to jeszcze występują spore problemy z dostępnością surowców. Eksperci szacują, że w Polsce zabraknie na zimę nawet około 2,5 mln ton węgla opałowego, czyli braki wyniosą nawet 25%.

Wciąż rosnące ceny energii elektrycznej i gazu to kolejne zmartwienie. Nadchodząca zima będzie ciężka i na pewno nadwyręży domowe budżety. Ten okres można przetrwać, podejmując mądre działania. Oto 11 trików, które zmniejszą koszty ogrzewania i pozwolą zaoszczędzić!

Jak ogrzać mieszkanie, a jednocześnie oszczędzić na ogrzewaniu?

Ogrzewanie mieszkania, czy domu to coś, na czym można sporo zaoszczędzić, jednocześnie nie tracąc ciepła w domu. Wystarczy poznać kilka genialnych trików.

Poznaj swoją optymalną temperaturę

W pierwszej kolejności warto poznać swoją optymalną temperaturę, czyli taką w której czujemy się komfortowo. Każdy stopień mniej to w zależności od warunków nawet 7% oszczędności. Obniż temperaturę o 1 lub 2 stopnie we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli nadal czujesz się dobrze, to po co przepłacać?

Regulacja temperatury

Regulacja temperatury w pomieszczeniach pomoże obniżyć koszty ogrzewania. Polega na wyodrębnieniu w domu stref, które należy ogrzewać bardziej, mniej albo wcale. W tym celu należy zamontować urządzenia do automatycznej regulacji temperatury (np. zawory i głowice termostatycznych) na grzejnikach.

Uszczelnienie okien i drzwi

Mniejsze straty ciepła zapewni uszczelnienie okien i drzwi zewnętrznych, a także uszczelnienie okien w piwnicy. Źle dopasowane albo stare uszczelki nie spełniają swojej roli i wpuszczają do mieszkania zimne powietrze. Wymień je, w tym celu możesz użyć nowych uszczelek samoprzylepnych, albo masy akrylowej, czy pianki.

Wyregulowanie okien

Nie wszyscy wiedzą o tym, że okna mają tryb letni i zimowy. Wyreguluj je na zimę. Zaledwie paroma ruchami zmniejszysz lub zwiększysz docisk, co zmieni ilość przepuszczanego powietrza.

Wietrz krótko i intensywnie

Na czas wietrzenia zakręć kaloryfer, wietrz krótko i intensywnie. Dzięki temu nie wyziębiasz przedmiotów w Twoim mieszkaniu.

Odsłaniaj okna w dzień i zasłaniaj na noc

Odsłaniając okna w dzień, wpuścisz więcej światła, co wpłynie na Twój nastrój, ale także ogrzejesz mieszkanie. Zasłon je na noc, a pomieszczenia nie będą oddawały ciepła na zewnątrz.

Wyczyść kaloryfer

Przed okresem grzewczym warto dokładnie wyczyścić kaloryfer. Wyczyść swój grzejnik w środku, między żeberkami. Dzięki temu będzie dużo lepiej spełniał swoją funkcję.

Folia aluminiowa za kaloryferem

Za kaloryferami rozłóż folię aluminiową. Będzie odbijać ciepło, co sprawi, że pokój dużo szybciej się ogrzeje.

Możesz zamontować ekran zagrzejnikowy, czyli styropian połączony z folią aluminiową. To rozwiązanie jest jeszcze bardziej skuteczne, bo specjalna mata odbija nawet 90% promieniowania cieplnego twojego kaloryfera,

Nie zasłaniaj kaloryfera

Nie zasłaniaj kaloryfera firankami i zasłonami. Gdy to robisz większość ciepła cały czas krąży za materiałem, zamiast ogrzewać pokój. Firanki i zasłony powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem. Nie stawiaj przed nim mebli, czy dużych kwiatów.

Otwórz piekarnik

Po zakończonym pieczeniu warto zostawić piekarnik otwarty. Dzięki temu ciepło z niego pochodzące ogrzeje kuchnię.

Gniazdka

Choć nikt na co dzień o tym nie myśli, ciepło ucieka również przez gniazdka. Warto więc je zabezpieczyć.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną