Jak pozbyć się brzydkiego zapachu wilgoci z ręczników i ubrań?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu wilgoci z ręczników i ubrań?
09Sie

Zdarzyło Ci się kiedyś wyprać ubrania, wysuszyć je i odkryć, że brzydko pachną? Albo sięgnąć po czysty ręcznik kąpielowy, który śmierdział wilgocią? Dlaczego ubrania, ręczniki i pościel pachną nieładnie tuż po wypraniu i jak pozbyć się tej stęchlizny?

Powodem nieprzyjemnego zapachu wilgoci po praniu może być kilka:

  • Po zrobieniu prania, zostawiłaś mokre ubrania w bębnie pralni na dłuższy czas, nim wywiesiłaś je do wyschnięcia.
  • Pozbierałaś i poskładałaś pranie za szybko. Wyglądało na suche, lecz mimo wszystko było miejscami wilgotne.
  • Mokre rzeczy, szczególnie ręczniki, pościel, ściereczki wrzuciłaś do kosza lub do bębna pralki i pozostawiłaś je tam na jakiś czas, nim zrobiłaś pranie. Nie wolno przechowywać w koszu, szczególnie z innymi ubraniami i bielizną, mokrych ścierek i ręczników. Trzeba je wysuszyć i dopiero wrzucić do prania.
  • Wieszasz pranie za gęsto, albo jedno na drugim, przez co materiał nie mają jak dobrze wyschnąć, nie ma przewiewu.
Zdjęcie Jak pozbyć się brzydkiego zapachu wilgoci z ręczników i ubrań? #1
Fot. Pixabay.com

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny i wilgoci z ręczników i ubrań?

  1. Ta sytuacja chyba najczęściej dotyczy ręczników. Są one grubsze i chłoną więcej wilgoci niż inne rzeczy. Musisz dać im więcej czasu na wyschnięcie. Aby zachowały świeżość, przed złożeniem upewnij się, że są w pełni suche.
  2. Jeśli masz ubrania, które tuż po praniu i wyschnięciu wydzielają nieprzyjemny zapach stęchlizny wykonaj kolejne pranie. Tym razem załaduj pranie do bębna a do przegródki z proszkiem do prania dolej 1 kubek octu.
  3. Inny sposób to wstępne namaczanie. Zbierz wszystkie ubrania i ręczniki, które pachną wilgocią. Włóż je do wanny lub miski z wodą. Dodaj 1 kubek octu i pozostaw rzeczy zanurzone w takiej miksturze na kilka godzin przed praniem. Teraz zrób normalnie pranie.
  4. Zrób jeszcze raz pranie. Tym razem nie dodawaj żadnego octu, po prostu proszek do prania oraz płyn do płukania. Rozwieś pranie na zewnątrz, tak by wisiało na słońcu. Słońce zadba o to, aby ubrania i ręczniki były suchutkie i nie rozwinęła się żadna pleśń. Jeśli tylko masz taką możliwość, rozwieszaj pranie na powietrzu i w słońcu.
Zdjęcie Jak pozbyć się brzydkiego zapachu wilgoci z ręczników i ubrań? #2
Fot. Pixabay.com

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ