Nagniotki na stopach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Agnieszka
Zdrowie
21.03.2017 11:47
Nagniotki na stopach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Po zimie warto zadbać o swoje stopy i przygotować je na letni sezon. Dowiedz się, jak pozbyć się nagniotków, czyli odcisków, które pojawiają się na nich w formie twardych, okrągłych narośli.

Zdjęcie Nagniotki na stopach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? #1

Czym są nagniotki?

Nagniotki powszechnie zwane odciskami, to dolegliwość bardzo często występująca na stopach. To nadmiernie rogowaciejący naskórek, który przyjmuje postać okrągłych i twardych narośli. Tkanka skórna staje się grubsza i twardsza, po pewnym czasie tworzy się centralny korzeń, który odpowiada za bolesność nagniotka. Na początku ich powstawania nie czujemy ich zbyt mocno, jednak w zaawansowanej formie powodują one duży ból podczas chodzenia. Niektórzy opisują to tak, jakby cały czas stąpali po kamyku.

Jak powstają odciski na stopach?

Nagniotki na stopach powstają wskutek noszenia niewygodnego, źle dobranego, ciasnego obuwia lub wysokich obcasów, które powodują długotrwały, punktowy ucisk na część stopy. Mogą także wynikać z nieprawidłowego chodu i zniekształceń stóp. Duże znaczenie mają warunki środowiskowe. Wysoka temperatura lub wilgoć sprzyjają ich rozwojowi.

Jak pozbyć się odcisków domowymi sposobami?

Stosowanie domowych sposobów na odciski może przynieść dobre rezultaty. Jeśli będziemy dbać o prawidłową pielęgnację stóp i robić to systematycznie, możemy w łatwy sposób się ich pozbyć.

Pokrzywa

Garść liści pokrzywy zblenduj z dodatkiem wody tak, aby powstała pasta. Nałóż ją na odciski i owiń bandażem. Okład pozostaw na kilka godzin lub na całą noc, następnie dokładnie umyj stopy w letniej wodzie..

Cebula

Przekrój cebulę na pół i nacieraj nią miejsca, na których występują odciski. Pozostaw sok na skórze i nałóż skarpetki. Pozostaw na całą noc, a rano umyj stopy. Powtarzaj zabieg codziennie, aż odciski znikną.

Czosnek i oliwa z oliwek

Przeciśnij przez praskę ząbek czosnku i wymieszaj go z łyżką oliwy z oliwek. Mieszankę nałóż na nagniotki i owiń bandażem lub gazą. Pozostaw opatrunek na całą noc.

Inne sposoby na nagniotki

Jeśli chcemy zapobiec powstawanie nagniotków na stopach powinniśmy nosić dopasowane, wygodne obuwie. Pomoce mogą być nakładki międzypalcowe lub dobrane wkładki ortopedyczne, które skorygują nieprawidłowe ułożenie palców i stóp.

Po myciu stóp, dokładnie osuszaj je ręcznikiem.

Stosuj maści i kremy na odciski z dodatkiem mocznika, kwasu mlekowego, salicylowego, lanoliny, bisabololu i ekstraktu z rumianku. Preparaty nakładaj przez tydzień, dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Jeśli wybierasz się na całonocną imprezę lub pieszą wycieczkę, stopy warto zabezpieczyć talkiem kosmetycznym lub sztyftem przeciw otarciom.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną