Zbyt wysoki poziom estrogenu – oznaki i sposoby leczenia


          Zbyt wysoki poziom estrogenu – oznaki i sposoby leczenia
04Lis

Zdjęcie Zbyt wysoki poziom estrogenu – oznaki i sposoby leczenia #1

Zaburzenia hormonalne są przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Niektóre z nich trwają krótko i nie są uciążliwe, inne zaś stanowią bardzo poważny problem. Do tej drugiej grupy należy właśni progesteron, a właściwie jego zbyt wysoki poziom. Czy charakteryzuje się ten problem?

 1. Nieprawidłowa miesiączka.

 2. Przed miesiączką: ból piersi, bóle głowy, wahania nastrojów.

 3. Niskie libido.

 4. Przyrost masy ciała (biodra i brzuch).

 5. Zmęczenie.

 6. Problemy z koncentracją.

 7. Wypadanie włosów.

  Zdjęcie Zbyt wysoki poziom estrogenu – oznaki i sposoby leczenia #2
 8. Problemy z tarczycą.

 9. Spowolniony metabolizm.

 10. Problemy ze snem.

Co więc zrobić, aby układ hormonalny wrócił do normy? Najważniejsze to wyeliminować przyczynę.

 1. Należy unikać ksenoestrogenów. Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które „naśladują” a naszym organizmie funkcje estrogenu. Daje to efekt uboczny w postaci wyżej opisanych problemów. Związek ten znajduje się głównie w składzie plastikowych butelek, wielu kosmetykach do skóry i włosów, izolacie białka sojowego oraz tabletkach antykoncepcyjnych.

 2. Należy oczyścić organizm z toksyn i nadmiaru estrogenu. W tym celu dieta powinna składać się z dużej ilości warzyw w każdym posiłku, minimum 3 litrów wody dziennie, produktów probiotycznych (kapusta kiszona, jogurty, kefiry) oraz zwiększonej ilości błonnika.

 3. Równie ważne jest wspomaganie pracy wątroby. Jej prawidłowa praca zapewni eliminację nadmiaru estrogenu. W tym celu najważniejsze to po prostu nie szkodzić – jeść lekko strawne dania, pić dużo wody i lekko strawnych ziół, wprowadzić do diety dużo warzyw i owoców, unikać smażenia i grillowania mięsa.

Uwaga: jeśli podejrzewasz u siebie zawyżony poziom estrogenu – skonsultuj się z lekarzem. Spełnianie powyższych zaleceń wspomoże odpowiednio dobrane do Twojego organizmu leczenie.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja