10 przykazań zdrowego odżywiania. DEKALOG zdrowego człowieka!

10 przykazań zdrowego odżywiania. DEKALOG zdrowego człowieka!
08Paź

Dekalog zdrowego odżywiania

 1. Jedz pięć posiłków dziennie. Twoje codzienne zapotrzebowanie na energię wynosi: śniadanie 25%, drugie śniadanie 10%, obiad 30%, podwieczorek 10%, kolacja 25%.

 2. Zdjęcie 10 przykazań zdrowego odżywiania. DEKALOG zdrowego człowieka! #1
 3. Najpóźniej godzinę po obudzeniu się zjedz śniadanie, a kolację nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.

 4. Co dzień spożywaj dużo owoców i warzyw i nasion roślin strączkowych. Jednak wybieraj te owoce, które zawierają jak najmniej cukru.

 5. Stosuj jak najwięcej tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, lniany, rzepakowy), a jak najmniej zwierzęcych (takich jak masło i smalec).

 6. Stosuj tylko produkty pełnoziarniste – chleb ( razowy, żytni), kasze, płatki, makarony.

 7. Pij mleko, spożywaj produkty mleczne. Najlepiej wybieraj te niskotłuszczowe ale nie O% tłuszczu. Jeśli więc wykluczysz z diety tłuszcz może się okazać, że nasza skóra traci jędrność i kolor, włosy zaczynają wypadać, a paznokcie stają się bardziej łamliwe ( możliwe problemy również hormonalne)

 8. Jedz powoli, zjesz dzięki temu dużo mniej.

 9. Co najmniej 2 razy w tygodniu jedz ryby.

 10. Pij wodę niegazowaną i soki najlepiej warzyw bez cukru - minimum 1,5/2 litry dziennie, między posiłkami, a nie w trakcie.

 11. Unikaj wysoko przetworzonych pokarmów, fast-foodów, słonych przekąsek, słodyczy, mocnych alkoholi, piwa, cukru, soli i czerwonego mięsa.

  Zdjęcie 10 przykazań zdrowego odżywiania. DEKALOG zdrowego człowieka! #2

Jeśli będziesz stosować się to tych dziesięciu zasad to możesz śmiało twierdzić, że odżywiasz się zdrowo.

Dodatkowo jeśli jesteś na diecie i chcesz podkręcić swój metabolizm to: - pij rano na pół godziny przed jedzeniem szklankę wody niegazowanej z wyciśniętym sokiem z cytryny (połowa cytryny na jedną szklankę) - pij dużo zielonej herbaty ( oczywiście nie słodzonej)

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ