Polędwica wołowa - stek idealny

przepis

                    Polędwica wołowa - stek idealny
17Sty
Przepis

Składniki na jeden idealny stek z polędwicy wołowej:

1 stek z polędwicy o grubości ok. 2-3 cm w temperaturze pokojowej

1 łyżeczka suszonego zielonego pieprzu (można użyć czarnego mielonego)

1 łyżeczka drobno posiekanego świeżego majeranku

1 łyżka oliwy z oliwek

odrobina whiskey

1 łyżka masła

szczypta soli smakowej (tutaj: grzybowa)

1. Polędwicę myjemy, osuszamy i oczyszczamy. Dokładnie nacieramy majerankiem i zielonym pieprzem. Ręcznie, przy pomocy specjalnej foremki lub dociskając boki nożem, formujemy idealny okrąg, "wyciągając" mięso do góry na pożądaną wysokość.

2. Patelnię mocno rozgrzewamy. Wlewamy łyżkę oliwy i podgrzewamy. Stek przenosimy na patelnię i zaczynamy smażyć. Gdy stek znajduje się już na patelni, nie ruszamy ani jego, ani patelni, dopiero podczas przewracania. Stek przewracamy tylko raz! Stopień wysmażenia jest oczywiście indywidualną sprawą każdego z nas. Ogólnie przyjęło się, że idealny stek smaży się tyle minut, ile ma centymetrów wysokości.

3. Gdy stek jest już wysmażony, flambirujemy, czyli polewamy go odrobiną whiskey, podpalamy przy pomocy zapalniczki i potrząsamy patelnią, aż do wygaśnięcia płomienia. Następnie dodajemy łyżkę masła, natychmiast zdejmujemy z ognia i potrząsamy, aż do jego rozpuszczenia. Przekładamy na ręcznik papierowy i odstawiamy na 5 minut, aby mięso odpoczęło. Pod żadnym pozorem nie nakłuwamy, ani nie kroimy mięsa przed upłynięciem 5 minut - mięso puści soki i straci soczystość.

4. Stek przekładamy na talerz i dopiero teraz posypujemy solą (tutaj: smakowa sól grzybowa w płatkach) z ulubionymi dodatkami (tutaj: 'kaszotto' i ugotowany batat). Smacznego! :)

WAŻNE: Płomień przy podpaleniu jest bardzo wysoki. Nie róbcie tego blisko szafek, ani przy okapie, który może być zatłuszczony od środka- najlepiej odsunąć się o krok. Jeżeli nie chcecie ryzykować, pomińcie flambirowanie. Zamiast tego, po usmażeniu połóżcie stek na folię aluminiową i szczelnie zawińcie na 5 minut.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja