Nimesil - nie stosuj tego leku zanim nie przeczytasz TEGO!

Patrycja

Zdrowie

09.11.2022 14:00

Nimesil - nie stosuj tego leku zanim nie przeczytasz TEGO!

Nimesil to popularny niesteroidowy środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.  Jego stosowanie wdraża się, gdy nie działają inne substancje, niestety jak każdy lek nie jest wolny od skutków ubocznych.

Zdjęcie Nimesil - nie stosuj tego leku zanim nie przeczytasz TEGO! #1

Najważniejsze informacje dotyczące leku

Co to jest Nimesil?

Nimesil występuje w postaci granulatu, z którego przygotowuje się doustną zawiesinę do spożywania.. Substancją czynną preparatu jest nimesulid, który ze względu na swoją budowę zaliczamy do sulfonamidów. Nimesulid ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Działanie leku                                                                

Nimesil działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu szybko działa. Pierwsze efekty odczuwalne są już po 15 minutach od przyjęcia leku, jednak największe stężenie osiąga dopiero po około 2 godzinach.

Wskazania do stosowania

Nimesil stosuje się w ostrych i przewlekłych stanach bólowych, a także przy bolesnym miesiączkowaniu. Jest jednak lekiem mającym szereg skutków ubocznych, dlatego nigdy nie powinien być wybierany jako lek pierwszego rzutu.

Dawkowanie

Jedna saszetka leku zawiera 100 mg substancji czynnej leku. Osoby dorosłe i młodzież po ukończeniu 12 roku życia mogą zastosować 100 mg dwa razy na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ nie zwiększy to wcale skuteczności działania leku, a może nam poważnie zaszkodzić.

Zdjęcie Nimesil - nie stosuj tego leku zanim nie przeczytasz TEGO! #2

Nimesil – przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniami do stosowania leku jest:

  • uczulenie na którąkolwiek substancję leku
  • alergia lub nadwrażliwość na aspirynę, ibuprofen bądź ketoprofen
  • uszkodzenie wątroby
  • wrzody w jakimkolwiek odcinku pokarmowym
  • ciężkie i przewlekłe choroby nerek
  • podczas grypy
  • w III trymestrze ciąży
  • podczas karmienia piersią
  • do 12 roku życia
  • okres planowania ciąży – lek wpływa na płodność
  • zaburzenia związane z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy

Nimesil – środki ostrożności

  • Pacjenci z łagodnymi zaburzeniami nerek, których klirens kreatyniny wynosi 30-80 ml/min nie muszą mieć modyfikowanej dawki, jednak powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku.
  • Jeśli objawy nie ustępują do 3 godzin po zażyciu leku należy skonsultować się z lekarzem.
  • Nie należy przyjmować jednocześnie innych leków przeciwbólowych.
  • Leku Nimesil nie można łączyć z alkoholem.
  • Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Nimesil i udać się do lekarza, jeśli pojawią się objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby, np. bóle brzucha, wymioty, mdłości, jadłowstręt, ciemna barwa moczu.
  • Gdy pojawi się gorączka lub inne objawy podobne do grypy należy przerwać stosowanie preparatu.
  • Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia czynności serca, powinni zachować ostrożność.
  • Osoby w podeszłym wieku narażone są na wystąpienie działań niepożądanych, szczególnie krwawienia z przewodu pokarmowego.
  • Należy zachować ostrożność u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, obrzękami, zastoinową niewydolnością serca. Tacy pacjenci powinny być pod ciągłą obserwacją lekarza.
  • Mimo iż nie ma informacji jakoby Nimesil wpływał na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn, to skutki uboczne wynikające z jego stosowania (senność, zawroty głowy) mogą mieć na to wpływ.

Skutki uboczne

  • Nimesil może zakłócać czynność płytek krwi, a co za tym idzie wydłużać czas krwawienia.
  • Przyjmowanie leku przez dłuższy czas może prowadzić do zawału serca lub udaru. Dlatego chorzy z nadciśnieniem, niewydolnością serca lub chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.
  • Przyjmowanie preparatu Nimesil może prowadzić do reakcji skórnych.
  • Nimesil może maskować symptomy zakażenia, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie, natychmiast udaj się do lekarza.
  • Lek może wpływać na płodność kobiet.

Do pozostałych skutków ubocznych zaliczamy: wymioty, biegunkę, zaparcia, zapalenie błony śluzowej, bóle brzucha, wzdęcia, wrzody w przewodzie pokarmowym, zapalenie wątroby, żółtaczkę, szumy uszne, zawroty i bóle głowy senność, koszmary, niepokój, zaburzenia widzenia, zmęczenie, krwawienia z nosa, siniaki, wybroczyny, hiperkaliemia, ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz, osłabienie, złe samopoczucie, wstrząs anafilaktyczny, obrzęki gardła, krtani i języka, skurcze oskrzeli, trudności z oddychaniem, uderzenia gorąca.

Nimesil interakcje z innymi lekami

Leku Nimesil nie powinniśmy łączyć z:

  • Kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi preparatami przeciwzapalnymi
  • Furosemidem
  • Lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak np. warfryna.
  • Preparatami hamującymi agregację płytek krwi
  • Litem
  • Kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotonin
  • Metotreksatem
  • Lekami moczopędnymi oraz lekami na nadciśnienie, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny, antagonistami angiotensyny
Zdjęcie Nimesil - nie stosuj tego leku zanim nie przeczytasz TEGO! #3

 Najczęściej zadawane pytania

Jak przyjmować lek?

Lek przyjmuje się po posiłkach. Zawartość saszetki rozpuszczamy w 1/2 szklance wody o temperaturze pokojowej. Do przygotowania zawiesiny nie jest wskazana zbyt ciepła ani zimna woda.

Jak długo stosować Nimesil?

Maksymalny czas nieprzerwanej terapii to 15 dni. Leku nie należy stosować jednak dłużej niż wymagają tergo występujące objawy.

Czy Nimesil kupimy bez recepty?

Nimesil jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza.

Czy Nimesil posiada zamiennik dostępny bez recepty?

Wszystkie leki zawierające nimesulid są dostępne tylko i wyłącznie na receptę.

Czy można łączyć Nimesil z paracetamolem?

Nie zaleca się łącznego przyjmowania tych substancji. Nimesil zawiera znacznie silniejszą substancję czynną od paracetamolu.  Jeśli bóle nie mijają pomimo stosowania silnego leku należy skontaktować się z lekarzem, który zaordynował leki.

Zdjęcie Nimesil - nie stosuj tego leku zanim nie przeczytasz TEGO! #4

Co jest mocniejsze Nimesil czy Ketonal?

Nimesil i Ketonal zawierają zupełnie różne substancje czynne, które charakteryzują się jednak podobnymi właściwościami przeciwbólowymi. Ciężko stwierdzić, który z leków będzie skuteczniejszy, jednak z uwagi na szereg skutków ubocznych Nimesilu nie wybiera się go jako leku pierwszego rzutu. Oba preparaty są jednak bardzo silne i dopiero w przypadku zbyt słabego działania stosowanych środków przeciwbólowych należy po nie sięgać.

Ile kosztuje Nimesil?

Nimesil występuje w dwóch opakowaniach: po 9 i po 30 saszetek. Pierwsze opakowanie, zawierające mniejszą ilość sztuk może mieć ceny różne, w zależności od apteki wahają się one w granicach 13-19 złotych. Natomiast opakowanie zawierające 30 saszetek leku ma cenę urzędową i wynosi zawsze 8,71 przy odpłatności ryczałtowej lub 17,42 przy odpłatności 100%. Wskazaniem do refundacji leku