Nebbud - to musisz wiedzieć przed zastosowaniem!

Patrycja

Zdrowie

09.11.2022 12:46

Nebbud - to musisz wiedzieć przed zastosowaniem!

Nebbud to lek zawierający kortykosteroid w postaci zawiesiny do inhalacji. To preparat popularnie stosowany w infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci, dlatego warto przyjrzeć mu się uważniej. W tym wpisie skupimy się na ogólnych zasadach stosowania oraz odpowiemy na najczęściej zadawane przez rodziców pytania.

Najważniejsze informacje

Co to jest Nebbud?

Nebbud to wziewny lek o działaniu przeciwzapalnym, zawierający kortykosteroid o nazwie budesonid. Preparat stosuje się w regularnym i długotrwałym leczeniu astmy. Ponadto celu zmniejszania obrzęku dróg oddechowych, złagodzenia podrażnień dróg oddechowych i hamować rozwijający się stan zapalnych w oskrzelach.

Kiedy stosuje się Nebbud?

Wskazaniem do stosowania danego preparatu jest:

 • Astma oskrzelowa
 • Ostre zapalenie krtani
 • Przewlekła choroba obturacyjna płuc

Jak działa Nebbud?

Substancja czynną leku Nebbud jest bedesonid – syntetyczny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym. Podawany wziewnie ma hamować toczący się w oskrzelach proces zapalny. Nebbud hamuje aktywność komórek i mediatorów stanu zapalnego, zmniejsza obrzęk i łagodzi podrażnienie dróg oddechowych. Częściowo cofa także zmiany anatomiczne, które powstają w ścianie oskrzeli u osób, które chorują na  astmę.

Po jakim czasie lek zaczyna działać?

W przypadku objawów ogólnoustrojowych lek zaczyna działać po koło 24 godzinach od rozpoczęcia leczeni. Natomiast w przypadku astmy pełne działanie pozwalające na kontrolę choroby osiąga się dopiero po kilku tygodniach nieprzerwanego stosowania.

Jakie jest dawkowanie?

Preparat stosowany jest w sposób różny w zależności od wskazań. Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie, w zależności od stopnia nasilenia choroby w celu uzyskania skutecznego działania leczniczego. Nie należy zmieniać zaleconych dawek i przerywać leczenia. Wszelkie wątpliwości powinniśmy konsultować z lekarzem.

Astma oskrzelowa:

Dorośli i młodzież po 12. roku życia:

dawka początkowa: 1–2 mg na dobę; dawka podtrzymująca: 0,5–4 mg na dobę; przy nasilonych objawach lekarz może zalecić zwiększenie dawki.

Dzieci po 6. miesiącu życia:

dawka początkowa: 0,25–0,5 mg na dobę; u dzieci przyjmujących kortykosteroidy doustne, lekarz w razie konieczności może zwiększyć dawkę do 1 mg na dobę; dawka podtrzymująca: 0,25–2 mg na dobę.

Pseudokrup:

Niemowlęta i dzieci: 2 mg jednorazowo lub w 2 dawkach podzielonych po 1 mg podanych w odstępie 30 minut. Ten sposób dawkowania może być powtarzany co 12 godzin, przez maksymalnie 36 godzin lub do uzyskania poprawy.

POChP:

4–8 mg na dobę w 2–4 dawkach podzielonych; stosować do uzyskania poprawy stanu klinicznego, nie dłużej niż przez 10 dni.

Jak długo podawać Nebbud?

Lekiem Nebbud należy i można inhalować tak długo jak zaleci lekarz. Nie ma tu uniwersalnego terminu.

Jak przyjmować Nebbud?

Lek przyjmowany jest wziewnie za pomocą inhalatora. Nie wolno stosować preparatu doustnie ani dożylnie! Przeznaczony jest do stosowania wziewnego w inhalacji z nebulizatora z kompresorem, wyposażonego w ustnik lub maskę twarzową , nebulizatory ultradźwiękowe nie nadają się do stosowania z tym preparatem.

Przed otwarciem ampułki należy jej zawartość wstrząsnąć. Zaleconą dawkę preparatu można, ale nie trzeba zmieszać z 0,9% roztworem chlorku sodu i inhalować do momentu zużycia roztworu. Różne typy nebulizatorów różnią się między sobą budową. Należy stosować się do instrukcji dołączonej do danego typu nebulizatora. Po inhalacji należy wypłukać jamę ustną wodą, a w przypadku stosowania maski twarzowej również umyć dokładnie twarz,

Przyjmowanie leku przez dzieci powinno przebiegać pod kontrolą dorosłego. U małych dzieci, które nie potrafią wdychać preparatu przez ustnik, preparat wyjątkowo można podawać przez maseczkę.

Zdjęcie Nebbud - to musisz wiedzieć przed zastosowaniem! #1

Jakie są środki ostrożności podczas przyjmowania leku Nebbud?

 • Jeśli w przeszłości pacjent stosował steroidy/sterydy doustne to istnieje ryzyko wystąpienia objawów niewydolności kory nadnerczy. Dlatego w przypadku zastępowania leków doustnych wziewnymi należy ustalić z lekarzem na co musimy zwrócić szczególna uwagę i stawów.
 • Zaleca się, aby podczas długotrwałego leczenia regularnie kontrolować wzrost u dzieci.
 • Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zdiagnozowania gruźlicy płuc, grzybiczego lub wirusowego zakażenia dróg oddechowych i w przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Leku nie nalży stosować jeśli jesteśmy uczuleni na którykolwiek jego składnik. Nie należy stosować leku w celu przerwania nagłego ostrego napadu duszności.

Jakie są możliwe interakcje z innymi lekami?

 • Działanie preparatu może ulec nasileniu u kobiet leczonych estrogenami lub przyjmujących steroidowe środki antykoncepcyjne.
 • Należy unikać równoległego stosowania z preparatami zawierającymi kobicystat. W przypadku konieczności równoległego stosowania, należy obserwować chorego pod kątem wystąpienia ogólnoustrojowego działania kortykosteroidów.
 • Preparat może wpływać na wyniki stosowanego w diagnostyce testu stymulacji z ACTH (wykonywanego w celu wykrycia niewydolności przysadki mózgowej).
 • Należy unikać równoległego stosowania preparatu z lekami hamującymi aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, takimi jak rytonawir, nelfinawir, atazanawir, itrakonazol, ketokonazol, amiodaron lub klarytromycyna.

Jakie są możliwe skutki uboczne Nebbudu?

 • Podczas przyjmowania kortykosteroidów w formie wziewnej najczęstszym skutkiem ubocznym jest podrażnienie gardła i twarzy przy stosowaniu maski, chrypka i kandydoza. Kandydoza to grzybicze zakażenie jamy ustnej, które może wymagać leczenia przeciwgrzybiczego, a w ciężkich przypadkach zrezygnowania ze stosowania leku. Sposobem na zapobieganie chrypki i kandydozy jest wypłukiwanie jamy ustnej po każdej inhalacji.
 • U niektórych osób po przyjęciu leku wziewnego może wystąpić gwałtowny skurcz oskrzeli, objawiający się świstami bezpośrednio po podaniu preparatu W takim przypadku należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
 • W wyniku ogólnoustrojowego działania leku mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli wystąpi nieostre widzenie lub zaburzenie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku stosowania kortykosteroidów w formie wziewnej zamiast doustnej ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest znacznie mniejsze. Niemniej jednak długotrwałe stosowanie może powodować:

 • Zahamowanie naturalnego wytwarzania hormonów sterydowych przez korę nadnerczy
 • wystąpienie objawów zespołu Cushinga, zaokrąglenie twarzy (księżycowaty kształt),
 • spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży
 • zmniejszenie gęstości kości
 • zwiększenie ciśnienia tętnic
 • drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni
 • zaćmę i jaskrę
 • reakcje anafilaktyczne (reakcje te mogą stanowić zagrożenie życia; może wystąpić obrzęk naczynioruchowy języka, gardła, krtani , skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia tętniczego i wstrząs anafilaktyczny).

Najczęściej zadawane pytania

Czy Nebbud rozcieńczać solą fizjologiczną?

Nie ma takiej potrzeby, jednak można rozcieńczać lek izotoniczną solą fizjologiczną, czyli 0,9% NaCl. Nie należy rozcieńczać leku wodą. Zawartość ampułki można dzielić, aby uzyskać dawkę przepisaną przez lekarza. Lek rozcieńczamy w stosunku 1:1, jeśli tak zadecyduje lekarz, jeśli takiej informacji nam nie przekaże, leku nie rozcieńczamy.

Czy po inhalacjach z Nebbudu można wyjść z domu?

Po wykonaniu inhalacji zaleca się pozostanie w domu przez co najmniej pół godziny. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz jest stosunkowo niska to czas ten należy wydłużyć do dwóch godzin. Poza tym spacer i przebywanie na świeżym powietrzu jest zalecane, jeśli tylko nie pojawiła się gorączka i stan zdrowia na to pozwala. Pamiętajmy, że każde dziecko na inhalacje reaguje indywidualnie.

Czy można podawać Nebbud, gdy dziecko ma kaszel?

Nebbud nie bez powodu jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza. Nie należy na własna rękę podawać dziecku preparatu, który zawiera tak silną substancję.

Czy zasłanianie otworów w masce powoduje, że więcej leku się wchłonie?

Dzięki zasłonięciu otworów w maseczce twarzowej lek nie ucieka nam w powietrze. Mniejsze straty leku to jego większa efektywność, otwory więc warto zakleić/zasłonić.

Czy Nebbud może nasilać kaszel?

Lek Nebbud nie działa wykrztuśnie, jednak inhalacja sama w sobie może nasilać odruch kaszlu. Jeśli ten utrzymuje się do dwóch godzin jest to normalna sytuacja, natomiast dłuższe utrzymywanie się kaszlu i nasilanie się objawów powinni skłonić nas do wizyty lekarskiej.

Czy Nebbud można stosować przed snem?

Inhalacje należy wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek Nebbd nie działa wykrztuśnie, więc nie nasila odruchu kaszlu, jednak każda inhalacja może powodować spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. W związku z tym należy wykonywać wszystkie inhalacji przynajmniej na 3 godziny przed snem.

Czy Budixon Neb to to samo co Nebbud?

Budixon Neb i Nebbud zawierają tę samą substancję czynną, więc jeśli występują w tej samej dawce to możemy te preparaty stosować zamiennie.

Inne popularne leki zawierające tę budesonid to:

 • Pulmicort
 • BDS N
 • Benodil
Zdjęcie Nebbud - to musisz wiedzieć przed zastosowaniem! #2

Czy Nebbud to steryd?

Budesonid – czyli główną substancja wchodząca w skład leku Nebbud to substancja sterydowa działająca przeciwzapalnie.

Czy podawanie Nebbudu jest bezpieczne? W końcu to steryd!

Podawanie sterydu w formie inhalacji jest najbezpieczniejszą formą podawania tych preparatów. Leki te przepisuje lekarz jeśli zadecyduje o takiej konieczności -kiedy korzyść przewyższa ryzyko.

Czy skutkiem ubocznym Nebbudu może być pobudzenie dziecka?

Jednym ze skutków podawania sterydów może być przejściowy niepokój i rozdrażnienie dziecka.