Jak prawidłowo nosić maseczkę? Instrukcja od WHO

Agnieszka
Newsy
27.03.2020 14:36
Jak prawidłowo nosić maseczkę? Instrukcja od WHO

Czy maseczka chroni nas przed zarażeniem koronawirusem? Przede wszystkim chroni tych, z którymi się spotykamy, na przykład podczas wizyty w sklepie czy w środkach komunikacji. Jeśli masz infekcję - kaszlesz lub kichasz - koniecznie załóż maseczkę! Jak jednak nosić ją prawidłowo? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała specjalną instrukcję na ten temat.

Zdjęcie Jak prawidłowo nosić maseczkę? Instrukcja od WHO #1


Instrukcja obsługi


Pamiętaj, aby przed założeniem maseczki (chirurgicznej, medycznej czy dentystycznej) dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub za pomocą środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Zakładając ją, dokładnie zakryj usta i nos, aby pomiędzy maseczką a twarzą nie było żadnych szpar. Kiedy będziesz ją nosić, nie dotykaj maseczki rękami, a jeśli to się stało - umyj je. Jeśli poczujesz, że jest już zawilgocona, zdejmij ją i wymień na nową. Zdejmując, staraj się to robić od tyłu, nie dotykając jej zewnętrznej części, po czym umyj ręce. Maseczkę jednorazowego użytku wyrzuć do właściwego pojemnika na śmieci. Nie używaj jej ponownie!



Na stronie WHO można obejrzeć na ten temat



Kiedy używać maseczki?



Tak jak pisaliśmy, maseczkę powinniśmy zakładać, jeśli dopadła nas infekcja. Pamiętajmy wówczas o pozostawaniu w domu, korzystaniu z recept online i naturalnych środków antyprzeziębieniowych, jak czosnek, miód, soki z malin, czarnego bzu, pędów sosny czy syrop z cebuli. Do inhalacji świetnie sprawdzi się napar z rumianku, szałwii lub olejku eukaliptusowego.



Maseczki należy także używać w przypadku, gdy opiekujemy się osobą podejrzaną o zakażenie lub już chorującą z powodu koronawirusa. Oczywiście te osoby także powinny ją zakładać. WHO zapewnia, że w innych wypadkach maseczka nie jest nam potrzebna. W czasie epidemii jednak niezbędne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.


Po pierwsze - higiena



- Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk wodą z mydłem przynajmniej przez 20 sekund. To konieczne zwłaszcza przed przygotowywaniem jedzenia czy spożywaniem posiłków, po powrocie z pracy i ze spaceru, po skorzystaniu z toalety czy kontakcie ze zwierzętami.


- Jeśli mydło i woda nie są dostępne, korzystaj z preparatów odkażających, mających w składzie co najmniej 60% alkoholu.


- Unikaj kontaktu z ludźmi chorymi, a także wychodzenia do zatłoczonych miejsc, jak sklepy czy targi. Dużą część zakupów można obecnie zrobić online, a na konieczne spacery wybrać miejsca rzadko uczęszczane.


- Ponieważ wirusy dostają się do ciała ludzkiego przez oczy, nos i usta, staraj się nie dotykać ich nieumytymi rękami.

Stosując się do tych zasad, zmniejszamy nie tylko możliwość zarażenia koronawirusem, ale także innymi infekcjami, atakującymi nas szczególnie podczas niepewnej i zmiennej pogody.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną