Praca zdalna z domu. Jak powinna wyglądać? Najczęściej popełniane błędy!

Agnieszka
Newsy
19.03.2020 8:30

Wydaje się że praca zdalna z zacisza naszego domu lub mieszkania, jest jedną z najlepszych form wykonywania swoich obowiązków, gdyż można ją wykonywać kiedy my tego chcemy i w jakim miejscu nam pasuje. Czy to na pewno jest prawdą? Jeśli spojrzymy na zdanie ekspertów i ludzi doświadczonych w tej dziedzinie, to myśląc w taki sposób możemy szybko się zniechęcić do pracy i skończyć z bólem pleców lub stawów, co może prowadzić do szybkiego obniżenia naszej efektywności. Więc jak taka praca powinna wyglądać i jakie są najczęściej popełniane przy niej błędy?

Zdjęcie Praca zdalna z domu. Jak powinna wyglądać? Najczęściej popełniane błędy! #1

Motywacja i podejście do pracy

Wśród wielu ludzi krąży błędne przekonanie, że pracę zdalną można wykonywać w łóżku z laptopem na kolanach i z kochającym zwierzakiem pod ręką. Oczywiście że tak, ale trzeba sobie zadać pytanie, czy taka praca przyniesie nam pożądane efekty? Idąc do swojej pracy, gdy przekraczamy próg biura, budynku czy magazynu, nasz mózg dostaje sygnał i nastaje czas na mobilizację. Jesteśmy w miejscu, w którym mamy do wykonania pewne obowiązki. Nie ma tam niespodzianek, które potrafią nas rozproszyć i mamy wypracowane pewne mechanizmy pomagające nam w funkcjonowaniu na pełnych obrotach.

Warto znaleźć lub stworzyć w swoim domowym zaciszu podobne nawyki, które przeniosą nas na wymagany poziom koncentracji. Na pewno ważne jest miejsce, w którym pracujemy. Potrzebujemy także wydzielić konkretny czas w jakim zamierzamy zrobić zaplanowane działania.

Stanowisko pracy i jego otoczenie

Zdjęcie Praca zdalna z domu. Jak powinna wyglądać? Najczęściej popełniane błędy! #2

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, miejsce przy którym zamierzamy działać jest niezwykle ważne. Będąc w łóżku lub na kanapie, początkowe będziemy czuć się komfortowo, ale nasza motywacja może szybko zacząć spadać z powodu bólu pleców, lub braku dostępu do niezbędnych narzędzi pod ręką, a wybierając się po nie będziemy tylko ulegać rozkojarzeniu. Kierując się doświadczeniem ludzi pracujących w taki sposób na co dzień, najważniejszą rzeczą jest stworzenie dla siebie miejsca pracy.

Najlepiej gdyby było to biurko, ergonomiczne krzesło i monitor na wysokości naszych oczu. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego warto szukać jak najbardziej zbliżonych rozwiązań. Nie jest to też sprawa jednoznaczna, ponieważ patrząc na różne rozwiązania, dla jednych najlepiej działa siedzenie na ziemi w kącie pokoju, lub zwykły fotel i pufa na której można umieścić komputer. Najważniejsze by znaleźć miejsce, które daje nam poczucie komfortu i pozwala skupić się na pracy.

Czas pracy a obowiązki domowe

W sytuacji gdy pojawiają się obowiązki, wynikające z sytuacji życiowej np, dzieci, zwierzę domowe, gospodarstwo, bardzo ważnym aspektem jest wyznaczenie sobie granic czasowych. Z góry określony czas pracy pozwoli nam na lepsza organizację. Gdy w grę wchodzą wcześniej wymienione czynniki, poleca się podział z innymi współlokatorami chociażby praca w trybie rano - popołudnie.

W takiej sytuacji jedna osoba przez pierwszą cześć dnia pracuje, a druga zajmuję się wynikającymi z sytuacji życiowej obowiązkami, o ustalonej porze następuje zmiana zadań. W przypadku osób mieszkających osobno, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie swoich obowiązków z góry i nagradzanie się za wykonanie poszczególnych etapów. Wierzcie lub nie ale podchodzenie do pracy bez określonego planu szybko kończy się rozkojarzeniem i brakiem satysfakcji z własnoręcznie wykonanych działań.

Zostań z nami