Cała Unia Europejska zamknięta! Jest oficjalna decyzja

Cała Unia Europejska zamknięta! Jest oficjalna decyzja
18Mar

Sytuacja w państwach Unii Europejskiej spowodowana COVID-19 bardzo poważnie odbija się na obywatelach państw. Nieustannie obecne zagrożenie wymusza reakcję UE w kwestii zamknięcia granic oraz zapewnienia pomocy tym, którzy chcą wrócić do swojego domu.

Zdjęcie Zamknięte granice na miesiąc – UE podjęła decyzję! #1

Zamknięte granice

Na wtorkowej telekonferencji brali udział szefowie państw i rządów Unii Europejskiej. Tematem rozmowy było zagrożenie spowodowane wirusem. W czasie rozmowy jednomyślnie podjęto decyzję o zamknięciu granic UE na okres 30 dni. Jednocześnie zapewniony będzie transport dóbr oraz dopracowany zostanie łatwiejszy powrót osób, które wracają do swoich państw. W rozmowie brał udział Premier Mateusz Morawiecki.

„Żeby ograniczyć rozprzestrzenienie się koronawirusa na świecie, uzgodniliśmy wzmocnienie naszych zewnętrznych granic poprzez wprowadzenie skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży, które nie są niezbędne, do Unii Europejskiej na okres 30 dni”- mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Planem jest wprowadzenie zmian jak najszybciej, jednakże data zamknięcia granic może różnić się w zależności od państw i ich procedur. Przewodniczący zapewnia jednak, że przepływ dóbr takich jak leki lub żywność będzie łatwiejszy, a osoby wracające do domów również będą mogli łatwiej odbyć podróż. Przykładem w tej kwestii była sytuacja zamkniętych granic Polski, przez którą nie zostały przepuszczone osoby wracające z Niemiec do Litwy, Łotwy i Estonii.

Szefowie państw i rządów zapewniają również, że dokonają wszelkich starań, aby sprowadzić do domu osoby, które znajdują się poza granicami UE, a które pragną wrócić do państwa.

Zdjęcie Zamknięte granice na miesiąc – UE podjęła decyzję! #2

Działania prewencyjne

Szefowa KE, Ursula von der Leyen, zaznaczyła, jak istotną kwestią są działania prewencyjne w obecnej sytuacji. Wirus coraz bardziej dotyka Europę, a więc pilną kwestią jest zamknięcie wszelkich skupisk ludzi – szkoły, uniwersytety i inne miejsca spotkań. Co więcej, oznajmiła, że rusza przetarg na rękawiczki i maski, a od poniedziałku pojawi się kolejny na respiratory. W przetargu bierze udział również Polska.

Gospodarka

Wirus jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, ale również stanowi duży problem dla gospodarki państw. Spotkanie również obejmowało tę ważną kwestię. Przywódcy jednomyślnie zgodzili się, aby zasady pomocy państwa były znacznie luźniejsze w celu pomocy firmom.

„Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co konieczne, nie zawahamy się przed podjęciem dodatkowych środków wraz z rozwojem sytuacji.” - wyjaśnia szefowa KE.

„UE i jej państwa członkowskie zrobią wszystko, co konieczne, aby zając się obecnymi wyzwaniami, aby przywrócić pewność w gospodarkach i wesprzeć ich szybką odbudowę” – mówi przewodniczący Rady Europejskiej.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja