Powstał lek, który może pomóc chorym na COVID-19

Katarzyna
Newsy
14.03.2020 20:20
Powstał lek, który może pomóc chorym na COVID-19

W dniu 14.03.2020 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaakceptował i dopuścił do leczenia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 lek o nazwie Arechin. Medykament ten został opracowany przez polską firmę Adamed.

Zdjęcie Powstał lek, który może pomóc zakażonym na koronawirusa #1

Firma Adamed wydała oświadczenie, w którym można przeczytać, że „Polska firma farmaceutyczna Adamed Pharma, zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Produkt będzie dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia".

Lek Arechin będzie miał zastosowanie przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Dane kliniczne, które zostały niedawno opublikowane zostały podstawą do wydania takiego uzasadnienia. Wiceminister Zdrowia ds. leków, Maciej Miłkowski potwierdził tą informację oraz przypomniał, że nad wydaniem takiej decyzji pracowano intensywnie już kilka dni temu. Nowe wskazanie terapeutyczne tego leku są bardzo ważne w walce z koronawirusem.

Zdjęcie Powstał lek, który może pomóc zakażonym na koronawirusa #2

Arechin pomoże w walce z COVID-19?

Arechin w swoim składzie posiada fosforan chlorochininy. Jest to związek, który do tej pory był stosowany w leczeniu malarii i reumatycznego zapalenia stawów. Chińscy badacze podobno mieli badać kliniczny wpływ tego związku na wirus SARS-Cov-2. Jak się okazało chlorochinina przynosi pożądany efekt leczniczy przy zapaleniu płuc, które jest wywoływane przez COVID-19. U pacjentów, którzy przyjmowali chlorochininę zaobserwowano szybszy spadek gorączki oraz potrzebowali oni krótszego czasu do wyzdrowienia niż pacjenci, którzy byli leczeni inną metodą.

Według Narodowej Komisji Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej powinno się włączyć ten lek w celu zapobiegania, diagnozowania i leczenia zapalenia płuc spowodowanych przez COVID-19 w przyszłości- takie informacje zamieścili autorzy badania w publikacji naukowej znajdującej się w bazie PubMed.



Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną