Czy katar u dziecka zawsze trzeba leczyć?

Agnieszka
Zdrowie
31.01.2020 16:46
Czy katar u dziecka zawsze trzeba leczyć?

Nikt z nas nie lubi mieć kataru. Mimo, że nie jest to choroba, to jednak potrafi utrudnić życie. Najgorzej jest, gdy pojawi się u małego dziecka, ponieważ nie jest ono w stanie samodzielnie wydmuchać nosa. Katar jest bardzo uciążliwy, prowadzi do podrażnienia skóry wokół nosa oraz może być powodem problemów z gardłem.

Zdjęcie Czy katar u dziecka zawsze trzeba leczyć? #1

Jedna z reklam mówiła, że leczony katar trwa siedem dni, a nie leczony tydzień.

W takim razie czy jest sens go leczyć?

Gdy małe dziecko ma katar, to tak jakby katar miał też rodzić. Małe dzieci nie są w stanie same wydmuchać nosa, dlatego rodzice muszą im odciągać katar za pomocą gruszki. Warto też takie dziecko kłaść na brzuch aby katar nie spływał mu do gardła. Dla maluchów dobrym lekiem na katar będzie sól fizjologiczna, która może być im spokojnie podawana.

Jak pomóc dziecku?

Spora część leków, które stosują dorośli nie jest przeznaczona dla dzieci. Dlatego jeśli nasze dziecko złapie nieżyt nosa, trzeba udać się z nim do lekarza, który przepisze odpowiednie środki. Ze względu na fakt, że małe dzieci nie mają tak wykształconego układu odpornościowego, dlatego przeziębiają się częściej. Warto wtedy podawać dziecku dużo ciepłych płynów oraz postarać się żeby dużo odpoczywało.

Należy często wietrzyć mieszkanie, aby pozbyć się zarazków i grzybków znajdujących się w powietrzu. Dziecko powinno być też odpowiednio ułożone podczas snu. Powinno mieć lekko uniesioną głowę (jeśli może już spać na poduszce) lub spać na brzuchu.

Zdjęcie Czy katar u dziecka zawsze trzeba leczyć? #2Co oznaczają poszczególne kolory kataru?

Jeśli twoje dziecko ma wodnisty i bezbarwny katar, wtedy można sugerować, że jego przyczynąjest alergia lub infekcja wirusowa. Jeśli katar jest koloru zielonego lub żółtego, wtedy zapewne wywołałago infekcja wirusowa lub bakteryjna. Jeśli infekcja trwa około 10 dni to wskazuje to na infekcjęwirusową. Gdy jednak trwa dłużej może to być już zakażenie bakteryjne.

W takim razie czy katar zawsze warto leczyć?

Jeśli mamy możliwość ulżyć dziecku w chorobie, to oczywiście zawsze warto to zrobić. Sam katar nie jest jednak przeciwwskazaniem do niewypuszczania dziecka z domu. Jeśli natomiast pojawi się również kaszel, wtedy należy już udać się do lekarza.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną