CEBULOWA TEORIA SZCZĘŚCIA. Czyli co decyduje o naszym poczuciu szczęścia?

Agnieszka
Zdrowie
27.12.2019 14:40
CEBULOWA TEORIA SZCZĘŚCIA. Czyli co decyduje o naszym poczuciu szczęścia?

Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Dlaczego ludzie czasem pomimo sporych problemów są szczęśliwi, a inni, którzy zawsze mają z górki nie potrafią odczuwać szczęścia i zazwyczaj są smutni? Poznaj “cebulową teorię szczęścia” i dowiedz się, od czego tak naprawdę zależy nasze szczęście!

Zdjęcie CEBULOWA TEORIA SZCZĘŚCIA. Czyli co decyduje o naszym poczuciu szczęścia? #1

“Cebulowa teoria szczęścia”

Autorem tej teorii jest polski psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. W latach 90-tych wprowadził on do życia sformułowanie “cebuli dobrobytu”. Opracował mechanizm wyjaśniający zależność pomiędzy wewnętrznym poczuciem szczęścia, a okolicznościami zewnętrznymi.

Jego badania mówią, że szczęście człowieka zależy głównie od trzech czynników. Pierwszym jest wola życia. Jest ona podstawowym, wrodzonym elementem dobrostanu człowieka. Drugim elementem jest ogólny dobrostan psychiczny, czyli generalne zadowolenie z życia. Ostatnim natomiast zadowolenie z poszczególnych dziedzin życia (rodzina, praca, dochody, itd).

Badani pod kątem szczęścia Polacy twierdzili, że największe poczucie szczęścia daje im udane życie rodzinne, zawodowe, zdrowie oraz pieniądze. Okazuje się jednak, że to nie to ma największy wpływ na nasze samopoczucie. Badania Czapińskiego dowodzą, że to wola życia, czyli coś, co zapisane jest w naszych genach decyduje o tym, czy jesteśmy szczęśliwi.

Zdjęcie CEBULOWA TEORIA SZCZĘŚCIA. Czyli co decyduje o naszym poczuciu szczęścia? #2

Stąd niektóre osoby nawet przeżywając ogromną stratę, odnajdują w sobie siłę i szczęście. Co więcej, badania wykazały również, że nasz poziom szczęścia zapisany w genach zawsze wraca do normy nawet po najgorszych doświadczeniach. Jest to dość pocieszający wniosek, ponieważ oznacza to, że z każdej tragedii prędzej czy później uda nam się podnieść.

Badania Czapińskiego i innych psychologów kwalifikują szczęście jako coś, co zapisane jest w naszej osobowości. Jedni są bardziej szczęśliwi od innych, bez względu na warunki życia, ponieważ tak są genetycznie zaprogramowani. Rzecz jasna, pozostałe elementy, tak jak ogólny dobrostan psychiczny oraz zadowolenie z poszczególnych dziedzin życia również mają wpływ na poczucie szczęścia, jednak elementem kluczowym jest wola życia.




Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną