Poznaj odpowiednią kolejność sprzątania, która ułatwi generalne porządki!

Poznaj odpowiednią kolejność sprzątania, która ułatwi generalne porządki!
22Lis

Przed nami okres świąteczny. Dla wielu oznacza to konieczność zrobienia generalnych porządków w domu. O ile na etapie planowania wydaje nam się, że tym razem pójdzie raz dwa, o tyle podczas sprzątania okazuje się, że nie wiadomo w co włożyć ręce. Warto więc poznać odpowiednią kolejność sprzątania, która w dużym stopniu ułatwia organizację porządków.

Zdjęcie Poznaj odpowiednią kolejność sprzątania, która ułatwi generalne porządki! #1

Segregowanie rzeczy

Pierwszym krokiem sprzątania mieszkanie zawsze powinno być pochowanie i posegregowanie rzeczy do szafek. Tak, aby nic nie leżało nie na swoim miejscu. Dzięki temu umożliwiamy sobie też choćby wytarcie kurzu, czy umycie blatu.

Zasada od środka na zewnątrz

Ta zasada mówi o tym, że najefektywniejsze będzie sprzątanie od środka, na zewnątrz. Oznacza to, że najpierw czyścimy wnętrze szafy, a dopiero potem jej drzwiczki, itd. W pierwszej kolejności musimy najpierw usunąć z niej wszystkie rzeczy ( na przykład talerze, kosmetyki, czy produkty spożywcze). Dopiero potem czyścimy wnętrze szafki, następnie układamy w niej rzeczy, a na końcu czyścimy fronty.

Zasada z góry na dół

Zasada ta jest bardzo prosta.Sprzątanie zaczynamy od góry, czyli myjemy górne półki, następnie dolne, stół, blat, a na samym końcu odkurzamy i myjemy podłogę. Dzięki temu nie zabrudzimy umytej podłogi kurzem i brudem spadającym z szafek.

Zdjęcie Poznaj odpowiednią kolejność sprzątania, która ułatwi generalne porządki! #2

Jedno pomieszczenie na raz

Najlepiej sprawdzi się sprzątanie jednego pomieszczenia na raz. Oznacza to, że odkurzamy, czyścimy meble, myjemy podłogę w pierwszej kolejności w najmniej używanym pomieszczeniu. Potem go zamykamy i przenosimy się do innego pomieszczenia w celu jego posprzątania. Na sam koniec najlepiej zostawić kuchnię lub łazienkę, ponieważ to zazwyczaj tam wymieniamy wodę i chodzi po detergenty, więc mycie podłóg w tych pomieszczeniach w pierwszej kolejności się nie opłaca.

Przykładowa kolejność sprzątania:

  • Pochowanie zbędnych rzeczy do szafek
  • Odkurzenie pajęczyn
  • Odkurzenie mebli od góry do dołu
  • Czyszczenie frontów szafek
  • Czyszczenie stołu
  • Odkurzenie podłóg
  • Mycie podłóg od okna w kierunku drzwi
następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja