Ile zarabiają posłowie? Ich pensje powalają!

Ile zarabiają posłowie? Ich pensje powalają!
29Wrz

W związku z wyborami parlamentarnymi, które są coraz bliżej, Sejm zdobędzie nowych posłów. Dlaczego chętnych jest tak wielu? Chodzi o zarobki! Pensje parlamentarzystów zwaliły nas z nóg!

13 października odbędzie się głosowanie i do Sejmu dołączą nowi posłowie. Każda partia liczy na to, że z jej ugrupowania do parlamentu trafi jak najwięcej członków. Nie ma nic dziwnego w prześciganiu się w obietnicach wyborczych. Praca posła jest bardzo opłacalna i każdy chce ją zdobyć. Każdy członek Sejmu poza podstawową wypłatą, zgarnia całkiem sporo dodatków. Kwota, jaka się z nich uzbiera, ucieszyłaby nie jedną przeciętnie zarabiającą osobę.

Zarobki posłów reguluje ustawa z 9 maja 1996 roku o wykonaniu mandatu posła i senatora. Jednak poza czystą pensją poseł może liczyć na uposażenie, diety, dodatki funkcyjne, a także preferencyjne pożyczki. Taką sporą ilość dodatków do pensji chciałby mieć każdy. Posłowie naprawdę mają się, z czego cieszyć, gdy dostają wypłatę.

Zdjęcie Wiemy ile naprawdę zarabiają posłowie w Sejmie. Zwykli Polacy mogą tylko pomarzyć #1

Udało się nam ustalić, że w roku 2019 sama dieta parlamentarna wynosiła 2505,20 złotych brutto. Dieta jest przeznaczana na wydatki deputowanego związane z wykonywaniem mandatu na terenie całego kraju. Istotne jest również to, że dodatek ten jest wolny od podatku. Kwota zwolniona z PIT to 2800,00 złotych.

Posłowie nie martwią się kosztami podróży. Mogą oni podróżować zupełnie za darmo wszystkimi dostępnymi środkami transportu. Krajowy przewóz lotniczy nie jest tutaj wyjątkiem.

Członkowie Sejmu mogą liczyć także na dodatki funkcyjne. Otrzymuje je parlamentarzysta, który np. jest przewodniczącym komisji śledczych. Wiemy, że może on liczyć na dodatkowe 20 procent uposażenia, wiceprzewodniczący na 15 procent, a przewodniczący podkomisji stałej na 10 procent.

To jeszcze nie koniec – posłowie, co miesiąc otrzymują zryczałtowaną kwotę na utrzymanie swoich biur. W roku 2019 przeznaczono na to 14 200 złotych.

Zdjęcie Wiemy ile naprawdę zarabiają posłowie w Sejmie. Zwykli Polacy mogą tylko pomarzyć #2

Według informacji podanych przez Kancelarię Sejmu w obecnym roku wynagrodzenie poselskie wynosiło 8016,17 złotych brutto. Wysokość uposażenia poselskiego to, aż 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu. Nieźle prawda?

Posłowie nie mają zupełnie żadnych powodów do narzekania. Niewielu ciężko pracujących Polaków może liczyć na taką kwotę wynagrodzenie.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja