Te zdjęcia są czarno-białe! My i tak widzimy je w kolorze. Dlaczego?

Elżbieta
Newsy
04.08.2019 19:37
Te zdjęcia są czarno-białe! My i tak widzimy je w kolorze. Dlaczego?

Internet opanowała niesamowita iluzja optyczna. Oszukuje Twój mózg tak, że zdjęcie, które jest czarno-białe, widzisz w kolorze.

Zdjęcie Te zdjęcia są czarno-białe! My i tak widzimy je w kolorze. Dlaczego? #1

Czym jest iluzja optyczna?

Iluzja optyczna to nic innego jak oszukiwanie mózgu. Poprzez wykonywanie różnych zabiegów, można doprowadzić do błędnego postrzegania rzeczywistości. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. Efektem jest to, że widzimy coś czego tak naprawdę nie ma.

Dla niektórych, oglądanie złudzeń optycznych stało się formą rozrywki. To zaskakujące w jaki sposób dajemy się oszukiwać. Mając świadomość operacji zachodzących w naszym mózgu, czasem jesteśmy w stanie rozróżnić co jest prawdziwe a co nie.

Iluzja siatki asymilacji kolorów

Øyvinda Kolås to cyfrowy artysta i programista. Opracował on w ramach eksperymentu iluzję optyczną. Nazywa się ona iluzją siatki asymilacji kolorów.

Iluzja powstała w wyniku nałożenia na czarno-białe zdjęcie siatki selektywnie wybranych kolorowych linii. Linie oszukują nasz mózg tak, że w rzeczywistości widzimy obraz w kolorze, choć wiemy, że jest czarno biały.

Jak to się dzieje?

Dlaczego nasz mózg daje się tak oszukać, wiedząc, że zdjęcie jest czarno-białe?

Według Barta Andersona z University of Sydney nasz mózg zostaje oszukany w banalny sposób. Kiedy patrzymy na obrazy, mózg podejmuje kompresje informacji wizualnej i przesyła tylko ogólne wrażenie. Gdy nie przyjrzymy się zdjęciom, będzie nam się wydawać, że jest kolorowe.

Należy zauważyć, że nałożona siatka ma specyficzne kolory. Odpowiadają one naszemu wyobrażeniu tego jak miałoby wyglądać zdjęcie, kiedy w rzeczywistości byłoby kolorowe. Niebo jest oznaczone na niebiesko, skóra na pomarańczowo, a ubrania są kolorowe.

Taką iluzję otrzymamy nie tylko przy pomocy siatki kolorów. Równie dobrze sprawdzają się kropki i linie nałożone na zdjęcie. Iluzja działa zarówno dla statycznych obrazów, jak i dla filmu, poniżej widzimy efekt.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną