Jak pozbyć się plam z sosu? Poznaj 3 szybkie, domowe triki!


                    Jak pozbyć się plam z sosu? Poznaj 3 szybkie, domowe triki!
01Lip

Podczas jedzenia często zdarza się, że na ubraniach pojawia się plama z sosu. Szkoda jednak wyrzucać ulubioną bluzkę lub dobre spodnie, a zazwyczaj tak się dzieje, jeśli nie wiemy dokładnie, jak pozbyć się takich plam. Przede wszystkim należy szybko reagować, ale żeby plamy faktycznie zeszły, wypróbuj jeden z 3 domowych trików!

Zdjęcie Jak pozbyć się plam z sosu? Poznaj 3 szybkie, domowe triki! #1

Woda utleniona

Ten sposób najlepiej nadaje się na ubrania zrobione z bawełny. Wystarczy, że na samym początku namoczymy splamione miejsce zimną wodą i posypiemy solą. Następnie nakładamy wodę utlenioną na wacik i pocieramy ubranie. Dodatkowo na sam koniec można posypać solą fizjologiczną i pozwolić na wyschnięcie. Na samym końcu ubranie dajemy do prania.

Dla reszty ubrań wystarczy do wody utlenionej dodać sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać do momentu wytworzenia się białej mazi. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na plamę i czekamy około 10 minut. Po tym czasie dokładnie płuczemy zimną wodą i dajemy do pralki.

Biały ocet

Do szklanki z wodą dodajemy kilka kropel białego octu. Taką mieszankę wcieramy w poplamione miejsce i następnie spłukujemy zimną wodą. Następnie ubranie dajemy do pralki i gotowe. Taki trik najlepiej jednak stosować na tkaniny syntetyczne.

Cytryna

Ten trik dobrze jest stosować na ubrania z wełny. Na samym początku delikatnie potrzyj plamę odrobiną soli. Sok z cytryny nanieś na wacik i kontynuuj wcieranie. Na samym końcu płuczemy i ubranie dajemy do prania.

Zdjęcie Jak pozbyć się plam z sosu? Poznaj 3 szybkie, domowe triki! #2

O czym pamiętać?

1) Największym błędem, który popełniamy odruchowo, to staranie się zetrzeć świeżą plamę. W ten sposób wchłania się ona we włókna jeszcze bardziej. Jeśli plama jest duża i zauważalna, to lepszym sposobem jest użycie łyżeczki do zgarnięcia sosu.

2) Powinniśmy szybko reagować i jeśli nie mamy do dyspozycji żadnych z podanych składników, to najlepszym sposobem jest wywrócenie ubrania na lewą stronę i podłożenie plamy pod strumień zimnej wody.

3) Nigdy nie wolno używać suszarki do wysuszenia poplamionego miejsca. Resztki sosu jeszcze bardziej mogą się wchłonąć we włókna, co utrudni nam późniejsze spranie plamy.

Teraz możesz cieszyć się czystymi ciuchami bez obaw przed poplamieniami!

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja