Ważne ZMIANY w 500 PLUS! Dopilnuj terminów


                    Ważne ZMIANY w 500 PLUS! Dopilnuj terminów
15Cze

Od lipca 2019 wiele się zmieni w programie 500 plus. Nowelizacja ustawy została już podpisana przez Prezydenta. Program zostanie rozszerzony. Do tej pory program obowiązywał drugie i każde kolejne dziecko niezależnie od dochodu rodziców, natomiast mniej majętne rodziny otrzymywały wsparcie także na pierwsze dziecko.

Zdjęcie Ważne ZMIANY w 500 PLUS! Dopilnuj terminów #1

Co się zmieni?

Najważniejszą zmianą jest to, że 500 plus będzie już na pierwsze dziecko i nie będzie kryteriówdochodowych. Pieniądze otrzyma rodzina na każde dziecko, które ma poniżej 18 lat niezależnie od poziomu zarobków. Świadczenie będzie obejmować też samotnych rodziców i opiekunów, mimo otrzymywanych alimentów, bądź innych świadczeń.

Jest to ważna zmiana, która wywołuje entuzjazm wśród wielu rodzin, do tej pory blokadą świadczenia były zarobki, a to wywoływało poczucie niesprawiedliwości.

Kiedy ustawa zacznie obowiązywać?

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dnia 16 maja 2019. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać już od 1 lipca 2019 roku. Jeśli się spóźnimy i złożymy wniosek po 30 września, to świadczenie obejmie nas od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za minione miesiące. Jeśli złożymy wniosek w terminie, to pieniądze otrzymamy najpóźniej do 3 miesięcy od daty wniosku, ale razem z wyrównaniem od 1 lipca 2019.

Jak się starać o przyznanie świadczenia?

W terminie od 1 lipca 2019 do 30 września 2019 należy złożyć wniosek. Sposób składania wniosku się nie zmienia, możemy zrobić to tradycyjnie w Urzędzie od 1 sierpnia 2019, bądź drogą internetową - na stronie banku lub przez portal [email protected] - od 1 lipca 2019.

Zdjęcie Ważne ZMIANY w 500 PLUS! Dopilnuj terminów #2

UWAGA! Wniosek muszą złożyć wszyscy, nawet rodziny, które obecnie pobierają świadczenie!

Udogodnieniem jednak jest to, że jeden wniosek może obejmować wszystkie dzieci.

Po zmianach, jakie nastąpią, program ma obejmować 6,8 mln dzieci, a jego koszt to 9,6 mld złotych w roku 2019, a w 2020 koszty będą oscylować około 30 mld złotych.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja