Najwyższy zasiłek macierzyński to prawie 80 tys. zł! Kim jest ta szczęściara?

Najwyższy zasiłek macierzyński to prawie 80 tys. zł! Kim jest ta szczęściara?
06Cze

W Polsce średni zasiłek macierzyński wynosi 2,4 tys.zł. Są jednak mamy, które otrzymują nieporównywalnie wyższe kwoty, a zależą one od wysokości zarobków, od których odprowadzane były składki.

Zdjęcie Najwyższy zasiłek macierzyński to prawie 80 tys. zł! Kim jest ta szczęściara? #1

Jedna z mam mieszkających w Warszawie otrzymuje aż 78,5 tysięcy złotych zasiłku. Jest absolutną rekordzistką w naszym kraju. Na drugim miejscu jest natomiast kobieta, która dostaje 39 tysięcy, więc też nieźle.

Tak wysokie zasiłki mają związek z wysokością zarobków. Zasiłek macierzyński oblicza się bowiem na podstawie wynagrodzenia. Dokładniej mówiąc, podstawowy zasiłek macierzyński wynosi:

100% podstawy wymiaru: urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski i pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego.

80% podstawy wymiaru: urlop rodzicielski, pod warunkiem, że matka do 14 dni po porodzie zadeklaruje, że po upływie urlopu macierzyńskiego wykorzysta cały urlop rodzicielski.

60% podstawy wymiaru: urlop rodzicielski powyżej 6 tygodni.Mama może jednak zdecydować, że chce, aby przez cały okres rocznego urlopu macierzyńskiego chce mieć stałą wypłacaną kwotę. Wtedy taki zasiłek stanowi 80%.


Zdjęcie Najwyższy zasiłek macierzyński to prawie 80 tys. zł! Kim jest ta szczęściara? #2

Co z własną działalnością gospodarczą?

W przypadku osób posiadających własną działalność gospodarczą, wysokość zasiłku macierzyńskiego jest obliczana na podstawie zadeklarowanej podstawy ubezpieczenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Im wyższa składka, tym wyższy potem zasiłek. Składka ta jest jednak dobrowolna.

Matki, które w czasie prowadzenia działalności gospodarczej urodzą dziecko, muszą pamiętać o tym, aby zaraz na drugi dzień po zakończeniu się ich urlopu macierzyńskiego zgłosić się do ubezpieczalni i złożyć wniosek o objęcie ich urlopem chorobowym. W innym przypadku nastąpi przerwa z wypłacaniu ubezpieczenia i zasiłek będzie naliczony ponownie i będzie niższy.

Co więcej, wniosek o zasiłek choroby warto złożyć nawet zaraz po porodzie. Wtedy nie będzie ryzyka wypadnięcia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ