Jak wyciągnąć kleszcza! Instrukcja w 4 krokach

Patrycja
Zdrowie
31.05.2019 23:44
Jak wyciągnąć kleszcza! Instrukcja w 4 krokach

Sezon na kleszcze uważa się za otwarty. Te małe pajęczaki polują na żywiciela od połowy marca, aż do końca listopada. Coraz większa ilość kleszczy przenosi groźne zarazki, wirusy i boreliozę. Dlatego bardzo ważne jest, by wbitego kleszcze szybko i bezpiecznie usunąć.

Zdjęcie Jak wyciągnąć kleszcza! Instrukcja w 4 krokach #1

Spośród 850 gatunków kleszczy, w Polsce mamy do czynienia tylko, z 20, ale niestety najbardziej niebezpieczne z nich to te, które spotykamy najczęściej- obrzeżek gołębi, kleszcz pospolity i łąkowy. Nie wszystkie kleszcze spotkamy w lesie, czy na polanie, obrzeżek gołębi na przykład, będzie się na nas czaił w naszym domu - pod parapetem lub w szparze w podłodze.

Najwięcej niebezpiecznych drobnoustrojów wnika do naszego organizmu po 24 godzinach żerowania kleszcza. Są one nosicielami nie tylko krętków boreliozy i wirusowego zapalenia mózgu, ale także wielu innych groźnych zarazków. Już sam kontakt wydzieliny kleszcza z drobną ranką na naszej skórze może sprawić, że do naszego organizmu dostaną się krętki boreliozy.

Znalezienie kleszcza

Po powrocie z wycieczki zawsze dokładniej obejrzyjmy każdy fragment naszego ciała. Pamiętajmy, że użycie środków odstraszających kleszcze, nie zwalnia nas z tego obowiązku, gdyż preparaty te nigdy nie dają stuprocentowej ochrony. Kleszcze potrafią wkłuć się w każde miejsce na naszym ciele, dlatego obserwacja powinna być bardzo, bardzo dokładna. Miejscom, którym sami nie jesteśmy w stanie się przyjrzeć, powinien obejrzeć za nas ktoś inny. Nawet owłosiona skora głowy, nie jest dla kleszcza żadną przeszkodą, wręcz przeciwnie to jedno z jego ulubionych miejsce.

Co teraz?

Jeśli znajdziemy kleszcza, powinniśmy się mu przyjrzeć, aby ocenić jak głęboko się wbił. Jeżeli zdążył wgryźć się w skórę głęboko, lepiej udać się do lekarza, aby go usunąć. Jeśli natomiast kleszcz tkwi płytko, możemy wyjąć go sami przy pomocy wąskich szczypczyków.

Zdjęcie Jak wyciągnąć kleszcza! Instrukcja w 4 krokach #2

Jak prawidłowo usunąć kleszcza samodzielnie?

  1. Za pomocą zakrzywionej, wąskiej pęsety chwyć kleszcza, za główkę, jak najbliżej skóry. Uważaj, by nie ścisnąć jego odwłoku.
  2. Pociągnij kleszcza pionowo do góry, jednostajnym ruchem. Nie wykręcaj go, to zwiększa ryzyko oderwania główki, która zostanie w naszym ciele.
  3. Zdezynfekuj miejsce po ukąszeniu.
  4. Obejrzyj dokładnie, czy w ciele nie został żaden fragment kleszcza. Jeśli coś utkwiło głęboko, udaj się do lekarza. Jeśli zauważymy część kleszcza, przy powierzchni skóry możemy usunąć ją przy pomocy zdezynfekowanej igły.

Zdjęcie Jak wyciągnąć kleszcza! Instrukcja w 4 krokach #3

Ważne!

Nie można kleszcza przypalać, smarować tłuszczem czy alkoholem. Takie metody sprawiają, że kleszcz przed śmiercią wydali materiał zakaźny w obrębie naszej skóry.

Nieumiejętne wyjmowanie kleszcza, przy pomocy nieodpowiedniego sprzętu (igła, palce, ostre szczypczyki do paznokci) może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeśli kleszcz wbity jest głęboko, nie jesteśmy pewni czy damy radę go usunąć lub nie mamy specjalnej pęsetki, lepiej udać się do najbliższego gabinetu lekarskiego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną