Ile i kiedy najlepiej spać? Stwórz własny kalkulator snu!

Patrycja
Zdrowie
28.03.2019 23:31
Ile i kiedy najlepiej spać? Stwórz własny kalkulator snu!

Nie zawsze wystarczy, że pójdziemy spać wcześnie, aby obudzić się pełnym energii. Nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, jeśli będziemy się budzić wtedy, gdy mózg wchodzi w fazę snu płytkiego. Sprawdźcie jak stworzyć własny kalkulator snu i wyliczyć, o której godzinie najlepiej zasypiać.

Zdjęcie Ile i kiedy najlepiej spać? Sprawdź kalkulator snu! #1

Nie długość snu decyduje o tym, czy wstaniemy wypoczęci, czy zmęczeni. Na nasze niewyspanie może mieć wpływ wiele czynników, ale najczęściej jest to efektem budzenia się w nieodpowiedniej fazie snu. Nawet 12 godzin snu, może nie zagwarantować nam łatwej pobudki.

Fazy snu

Nasz mózg w trakcie snu naprzemiennie przechodzi przez dwie fazy NREM i REM.

NREM trwa zwykle około 90 minut, w jej trackie mózg odpręża się stopniowo i wchodzi w stan głębokiego wypoczynku. Właśnie w tym czasie nasz organizm najintensywniej regeneruje się.

Następnie mózg przechodzi w fazę REM, która trwa zazwyczaj około 15 minut. W trakcie jej trwania aktywność mózgu zwiększa się, wzrasta nam puls i możemy śnić. Jeśli się nie wybudzimy, ponownie wchodzimy w fazę NREM i cały cykl powtarza się 4-5 razy w ciągu nocy.

Zdjęcie Ile i kiedy najlepiej spać? Sprawdź kalkulator snu! #2

Kiedy się obudzić?

NREM to czas, kiedy mózg stopniowo wyłącza się i jest w stanie najgłębszego odprężenia. Wybudzanie się w tej fazie jest nieprzyjemne i bardzo trudne. Wstajemy wtedy zwykle rozkojarzeni, zmęczeni i długo dochodzimy do siebie.

Pobudka w fazie REM jest dużo szybsza i przyjemniejsza. Nasz mózg pracuje w trakcie jej trwania na wyższych obrotach, a my jesteśmy czujniejsi. Jeśli przebudzimy się będąc w tej fazie, będziemy czuć się rześko i lekko. Jest to najlepszy czas na wybudzenie się, by być gotowym do działania.

Jak wybrać godzinę pobudki?

Faza NREM zajmuje ok 1,5 godziny, aby nie obudzić się w trakcie jej trwania, nasz sen powinien być wielokrotnością 90 minut. Posługując się tymi danymi, możemy obliczyć, ile powinien trwać nasz nocny wypoczynek. Przykładowo osoba, która musi wstać o godzinie 6 rano, powinna zasypiać o godzinie 22 30. Doliczyć do tego należy czas, który potrzebujemy na zaśniecie ( indywidualna sprawa każdego z nas). Najbardziej optymalna dawka snu dla osoby dorosłej to właśnie 7,5 godziny snu.

Badania naukowe dowodzą, że NREM może trwać u różnych osób od 80 do 120 minut a 1,5 godziny to wartość uśredniona. Jeśli więc po przespaniu 7,5 godziny, 9 i tak dalej, co 90 minut, nadal nie jesteśmy wyspani, należy uważniej przyjrzeć się naszym fazom snu.

Zdjęcie Ile i kiedy najlepiej spać? Sprawdź kalkulator snu! #3

Sprawdzenie faz snu

Aby baczniej przyjrzeć się naszym fazom snu, należy zasnąć, gdy tylko poczujemy senność(zapamiętać godzinę). Po naturalnym, niczym nie spowodowanym, wybudzeniu się, musimy sprawdzić jak długo nasz sen trwał. Wynik, który otrzymamy, należy zamienić na minuty i podzielić na 5. Przykładowo osoba śpiąca 10 godzin. dzieli liczbę 600 na 5, otrzymany wynik – 120. Należy przyjąć, że NREM tej osoby wynosi 120 minut i jej sen powinien być wielokrotnością tej liczby. Długość snu ustalony powinien być indywidualnie, metodą prób i błędów. Osoba ta powinna sprawdzić, czy bardziej wyspana wstaje po 6, 8 czy 10 godzinach snu.

Warto wiedzieć, że jeśli po przebudzeniu wstaniemy zmęczeni, to dodatkowe 15 minut snu nie pozwoli nam lepiej wypocząć! Po każdej pobudce cykl snu zaczyna się od początku, niezależnie od tego w jakiej fazie obudziliśmy się. Zasypiając na 15 minut, wstaniemy w fazie snu głębokiego, co poskutkuje uczuciem jeszcze większego niewyspania!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną