Protest nauczycieli niebawem! Co zrobić z dziećmi? URLOP I ZASIŁEK?


          Protest nauczycieli niebawem! Co zrobić z dziećmi? URLOP I ZASIŁEK?
27Mar

Żądania protestujących nauczycieli nie zostały spełnione. Wielki protest nauczycieli odbędzie się więc niedługo. Według zapowiedzi, nawet 90% nauczycieli z polskich szkół weźmie w nim udział. Protest ma rozpocząć się 8 kwietnia. Co więc zrobić z dziećmi, których szkoły nie będą czynne?

Zdjęcie Protest nauczycieli niebawem! Komu przysługuje URLOP I ZASIŁEK? #1

W przypadku zamknięcia szkół lub poszczególnych klas podczas strajku nauczycieli rodzice mają sporo opcji do wyboru. Rodzic, który nie pracuje, po prostu zostanie z dzieckiem w domu. Natomiast rodzic pracujący może skorzystać z kilku możliwości.

#1. - urlop na żądanie

Podczas pierwszych czterech dni strajku nauczycieli, rodzicowi przysługuje urlop na żądanie od 1 do 4 dni. Urlop na żądanie przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Pracodawca natomiast ma obowiązek przydzielić pracownikowi urlop na żądanie, pod warunkiem, że zostanie on zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Przed rozpoczęciem urlopu na żądanie nie trzeba ustalać jego daty z pracodawcą.#2. - urlop wypoczynkowy

Jeśli w danym roku wykorzystaliśmy już urlop na żądanie, można skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Od stażu pracy zależy, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi:

 • 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
 • 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.


Zdjęcie Protest nauczycieli niebawem! Komu przysługuje URLOP I ZASIŁEK? #2

#3. - zasiłek opiekuńczy

O zasiłek opiekuńczy może starać się rodzic zatrudniony na umowę o pracę oraz posiadający działalność gospodarczą pod warunkiem, że składki chorobowe opłaca samodzielnie. Zasiłek opiekuńczy zapewnia nam 80% wynagrodzenia i może trwać do 60 dni.

O zasiłek opiekuńczy można wystąpić, gdy dziecko jest chore, lub gdy szkoła/przedszkole jest zamknięte, pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby się zająć dzieckiem.

Opieka nad dzieckiem w szkole

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, zapewnia jednak, że dzieci nie pozostaną bez opieki.

- Jesteśmy organizacją bardzo odpowiedzialną, jak każdy nauczyciel. Strajk polega na tym, że szkoła jest zamknięta, przedszkole jest zamknięte, a rodzice powinni być o tym wcześniej poinformowani. Jeżeli zaś z jakiegokolwiek powodu dziecko przyjdzie do szkoły, to obowiązek opieki nad dzieckiem sprawuje dyrektor. To on jest zobowiązany, aby wspólnie z samorządem i rodzicami zadbać o bezpieczeństwo dzieci - wyjaśniał prezes ZNP.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja