21 marca narysuj na swojej dłoni linię! Sprawdź dlaczego


                    21 marca narysuj na swojej dłoni linię! Sprawdź dlaczego
20Mar

21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny i jednocześnie dniem wagarowicza. Tego dnia, oprócz cieszenia się z nadejścia cieplejszej pory roku i topienia marzanny na wagarach, wszyscy powinniśmy narysować prostą linię na naszej dłoni. Dlaczego?Narysuj linię i pomóż chorym - akcja #LiniaProsta21 marca jest również Światowym Dniem Zespołu Downa. Obchodzi się ten dzień od 2005 roku. Data nie jest przypadkowa. Zespół Downa polega na trisomii 21. chromosomu. Osoby zdrowe mają ich dwa, natomiast osoby dotknięte Zespołem Downa - trzy. Stąd data 21.03.
Dlaczego linia prosta?

Linia prosta na dłoni jest charakterystyczną cechą osób z Zespołem Downa. Gest ten jest więc symbolem solidaryzowania się z chorymi na całym świecie. W akcji bierze udział cały świat, dlatego warto przyłączyć się do niej, aby zwiększyć świadomość o tej przypadłości.

View this post on Instagram

#liniaprosta

A post shared by Antoni Królikowski (@antek.krolikowski) onJedna #Liniaprosta to 1 zł!

W tegorocznej akcji bierze udział telewizja Lifetime oraz fundacja “Ja też”. Fundacja ta zajmuje się osobami chorymi na Zespół Downa. Dzięki temu, każde zdjęcie dłoni z narysowaną linią prostą na instagramie, opatrzone hasztagiem #LiniaProsta, to złotówka na rzecz tej fundacji!

Akcja #LiniaProsta ma na celu walkę ze stygmatyzacją osób z Zespołem Downa. Do połowy XX wieku osoby te były uważane za nienadające się do życia wśród społeczeństwa. Dziś, niestety, wciąż jest zbyt dużo osób na świecie, które tak uważa.

Osoby z Zespołem Downa, kiedy są odpowiednio stymulowane i otrzymują pedagogiczną pomoc, są w stanie żyć niemal samodzielnie. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego trzeba odczarować i obalić szkodliwe mity na temat tych osób.

Jak wziąć udział w akcji?

Narysuj na swojej dłoni prostą poziomą linię. Zrób zdjęcie dłoni i wrzuć na instagrama. Nie zapomnij dodać hasztagu #LiniaProsta. To wszystko!

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja