Inwazja kleszczy. Kleszcze nie zimują i już biorą się do roboty!

Agnieszka
Newsy
19.02.2019 9:32
Inwazja kleszczy. Kleszcze nie zimują i już biorą się do roboty!

Chyba każdy z nas cieszył się z tych kilku ostatnich dni, które były ciepłe i słoneczne. Niestety, wyższe temperatury wpływają pozytywnie nie tylko na ludzi. Okazuje się, że kilka stopni na plus wystarczyło, aby kleszcze wyszły na żer. Delikatna zima i dodatnie temperatury w środku lutego wzbudziły w kleszczach spory apetyt.

Gdzie występują kleszcze?

Kiedy byliśmy dziećmi, kleszcze mogliśmy spotkać zazwyczaj tylko w gęstych lasach i łąkach. Teraz niestety uważać trzeba praktycznie wszędzie, gdzie występują krzaki – w małych laskach, domowym ogródku, a nawet osiedlowych parkach.

Wszystko przez coraz większą populację kleszczy na naszym terenie. Atakują one nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Warto więc dokładnie obejrzeć sierść psa po powrocie ze spaceru. Bardzo często trudno nam znaleźć kleszcza, szczególnie, kiedy pies ma długą i gęstą sierść. Warto wtedy zaopatrzyć się w specjalne obroże przeciwko kleszczom. Emitują one nieprzyjemny dla kleszczy zapach, który dla nas zazwyczaj jest zupełnie niewyczuwalny.

Zdjęcie Inwazja kleszczy. Kleszcze nie zimują i już biorą się do roboty! #1

Kleszcze czują się dobrze w każdym wilgotnym miejscu, gdzie występuje roślinność i dostęp do pożywienia – czyli najczęściej gryzoni, których nie brakuje w gęstych trawach.

Jak chronić się przed kleszczami?

Wybierając się na spacer pamiętaj o dokładnym okryciu dolnych partii ciała. Wbrew pozorom, kleszcze zazwyczaj atakują nas od pasa w dół. Żyją bowiem w krzewach. Bardzo rzadko zdarza się, że kleszcz skacze na głowę z wysokiego drzewa, choć okrycie głowy podczas spaceru w lesie też się przyda.

Pamiętaj również o tym, że kleszcze nie reagują na kolory – białe ubrania wcale nie przyciągają kleszczy. Przyciąga je natomiast nasz zapach. Z tego względu warto stosować środki odstraszające kleszcze.

Co zrobić, kiedy ugryzie nas kleszcz?

Zdjęcie Inwazja kleszczy. Kleszcze nie zimują i już biorą się do roboty! #2

Jeśli po ukąszeniu kleszcza wystąpią u ciebie objawy grypopodobne – nie zwlekaj. Lepiej dmuchać na zimne. Gorączka, dreszcze, poty i osłabienie mogą okazać się objawami boreliozy.

Obserwuj również swoją skórę. Rumień wędrujący może pojawić się w każdym miejscu na ciele, w różnych odstępach od ukąszenia.Również to zaczerwienienie jest objawem boreliozy, jednak nie występuje u każdego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną