Włączasz dziecku bajkę lub tablet do obiadu? Poznaj konsekwencje

Włączasz dziecku bajkę lub tablet do obiadu? Poznaj konsekwencje
15Lut

Z pewnością nie raz zauważyłaś, że podczas posiłku w restauracji dziecko dostaje telefon lub tablet, aby rodzice mogli w spokoju zjeść. Analogicznie wygląda to w wielu domach podczas obiadu. Nic w tym dziwnego. Każdy potrzebuje chwili spokoju, a i dziecko jakoś tak grzeczniej je, kiedy wpatrzone jest w ekran. Takie działanie na dłuższą metę ma jednak bardzo szkodliwe konsekwencje. Jakie?

Zdjęcie Włączasz dziecku bajkę lub tablet do obiadu? Poznaj konsekwencje #1

Wielozadaniowość – wcale nie taka fajna

„Wielozadaniowość” to słowo klucz w CV większości z nas. Naukowcy i najnowsze badania dowodzą jednak, że robienie wielu czynności na raz, szczególnie w przypadku małego dziecka, niesie za sobą więcej szkód, niż pożytku. Okazuje się, że utrudnia to koncentrację, wydłuża czas wykonywanych działań i sprawia, że nie wykonujemy ich na tyle dobrze, na ile byśmy mogli.

Brak nauki kultury jedzenia

Kultura jedzenia jest bardzo ważna. Nie tylko „wypada” umieć się zachować przy stole. Kulturalne jedzenie, delektowanie się, smakowanie potraw i rozpoznawanie smaków, a jednocześnie kształtowanie swoich nawyków żywieniowych na całe życie nie jest możliwe, kiedy dziecko skupia się na wszystkim, ale nie na posiłku.

Osłabienie relacji

Wspólne posiłki w większości kultur na świecie budują silne rodzinne relacje. Kiedy dziecko przy stole zajęte jest czymś innym, nie dajemy sobie szansy na budowanie tych więzi.

Zdjęcie Włączasz dziecku bajkę lub tablet do obiadu? Poznaj konsekwencje #2

Nieświadome jedzenie – podjadanie w przyszłości

Dziecko, które siedzi przed komputerem lub telewizorem, nieświadomie pochłania jedzenie. Z tego względu często zjada za dużo. W przyszłości może skutkować to niezdrowym nawykiem, który utrudnia obejrzenie ulubionego serialu bez paczki chipsów pod ręką.

Warto więc poświęcić czas i energię na to, aby wraz z dzieckiem traktować posiłek jako coś przyjemnego i jako rozrywkę samą w sobie. To wzbudzi w nim zamiłowanie do poznawania nowych ciekawych smaków, a przy okazji wzmocni wasze relacje i pomoże wypracować zdrowe nawyki żywieniowe na przyszłość.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ