Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu!


          Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu!
16Sty

Oliwa przez ostatnie lata stała się bardzo popularna w Polsce. Stosowana jest w kuchni do wielu dań, ale również znajduje zastosowanie w kosmetyce. Co powinnaś o niej jeszcze wiedzieć i jak najlepiej ją przechowywać?

Zdjęcie Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu! #1

Jak powstaje?

Najważniejszymi zasadami powstawania najlepszej oliwy jest sposób i czas zbioru, przechowywanie i tłoczenie. Oliwki zbierane są w okresie jesienno- zimowym. Od razu są czyszczone i płukane. Proces wytwarzania odbywa się zwykle w tym samym dniu co zbiór. Oliwki są zgniatane i następnie wytwarzany jest z nich sok. Wszystko odbywa się w temperaturze pokojowej i bez dodatków środków chemicznych. Oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno zwana jest oliwą dziewiczą (extra vergine).

Zdjęcie Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu! #2

Rodzaje oliwy

W sprzedaży dostępne są cztery rodzaje oliwy. Najlepsza jest oliwa extra vergine (najlepiej stosować ją do sałatek, na surowo), nierafinowana z pierwszego tłoczenia na zimno. Kolejna jest oliwa vergine, także nierafinowana, lecz o wyższej kwasowości. Trzecim rodzajem oliwy jest oliwa rafinowana, która posiada wysoką zawartość kwasu oleinowanego. Nadaje się tylko do smażenia. Ostatnim, najgorszym rodzajem oliwy jest oliwa z wytłoczyn z oliwek. Obrabiana jest chemicznie, a później poddawana procesowi rafinacji. Nadaje się tylko do smażenia.

Zdjęcie Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu! #3

Właściwości

Oliwa z oliwek zawiera mnóstwo dobrych kwasów tłuszczowych. Zawiera niewielkie ilości witaminy K i E. Poza tym jest źródłem silnych przeciwutleniaczy, które obniżają poziom cholesterolu oraz wspomagają serce.

Oliwa zawiera oleocanthal, który ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo działa antybakteryjnie, szczególnie hamuje bakterię Helicobacter pylori. Korzystnie wpływa przy odchudzaniu, minimalizuje uczucie głodu i usprawnia proces trawienia.

Zastosowanie

Oliwa najczęściej stosowana jest w kuchni, zarówno na zimno np. do sałatek, jak i również używa się jej do smażenia. Oprócz zastosowania w kuchni, oliwa może być też używana w kosmetyce. Oliwa świetnie wygładza i natłuszcza skórę. Idealnie sprawdza się do skóry atopowej i alergicznej. Jest znakomitym naturalnym olejkiem i może być stosowana przy pielęgnacji skóry ciała, twarzy oraz również włosów i paznokci.

Zdjęcie Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu! #4

Przechowywanie

Oliwę z oliwek najlepiej przechowywać w ciemnej, szczelnej zamkniętej butelce, w chłodnym, zaciemnionym miejscu, ale nie w lodówce, gdyż w niskiej temperaturze mętnieje. Natomiast pod wpływem ciepła i światła traci witaminy. Dlatego nie powinno się przechowywać oliwy obok płyty kuchennej ani piekarnika.

Nieotwierana butelka może stać nawet dwa lata, ale należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury od 14 do 18 stopni Celsjusza. Po otwarciu butelki oliwę należy zużyć w ciągu 3 miesięcy.

Zdjęcie Jak kupić dobrą oliwę? Najważniejsze informacje o jej zastosowaniu i przechowywaniu! #5

Pamiętaj o tym na podczas zakupów:

- kupuj tylko oliwę extra virgin, pozostałe oznaczone jako fine, semifine, olive oil, pure składają się ze znacznie gorszej oliwy, która została wytworzona z wykorzystaniem ciepła,

- kupuj oliwę tylko w ciemnej butelce, oliwa, która stoi w jasnej butelce, traci witaminy pod wpływem działania światła,

- dobrą oliwę poznasz po smaku i zapachu, niech nie zwiedzie cię jej gorzki smak, który świadczy o tym , że w oliwie zawartych jest wiele przeciwutleniaczy (jest to oliwa o wysokiej jakości),

- o złej jakości oliwy świadczy jej kwaśny smak, przypominający ocet lub cytrynę.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja