Ile dać księdzu po kolędzie do koperty?

Ile dać księdzu po kolędzie do koperty?
16Sty

W większości miast w Polsce, po Nowym Roku lub zaraz po Bożym Narodzeniu odbywa się duszpasterska wizyta, czyli kolokwialnie mówiąc – kolęda. Wiele osób w tym okresie zastanawia się, ile pieniędzy powinno się dać księdzu?

Zdjęcie Kolęda - ksiądz zdradził, ile powinno się dawać do koperty. Ile zazwyczaj płacimy? #1

Biorąc pod uwagę wzrost kosztów życia, można by uznać, że z roku na rok kwota ta powinna być wyższa. Co jednak sądzi o tym ksiądz?

Na portalu Aleteia.org ksiądz Łukasz Kachnowicz wypowiedział się na ten temat. „Nie ważne ile dasz, ważne, że dasz to z serca”. Rzecz jasna, wszyscy doskonale wiemy, że nie każdy ksiądz podchodzi do tematu w ten sposób.

Ksiądz Kachnowicz zwraca również uwagę na fakt, że on nie wie, na ile stać daną rodzinę. Dla kogoś 10 zł będzie uszczerbkiem w budżecie, a budżetu innej rodziny nie obciąży kwota nawet 100 zł.

"Potraktuj to jako jałmużnę, a nie opłatę za „kolędę”. Zapytaj siebie czemu wkładasz do koperty 20 zł, a nie 10 albo 50?"

"Pewna kobieta wręczyła mi kopertę, którą dodatkowo ozdobiła, przyklejając na nią małą naklejkę ze świątecznym motywem. Kiedy mi ją wręczała, uśmiechnąłem się i powiedziałem: „Detale są ważne”. Nie pamiętam, ile było w kopercie, ale kopertę trzymam do dnia dzisiejszego. Taki drobny gest pokazał, że nawet do kwestii koperty ta kobieta podeszła z sercem." - pisze ks. Kachnowicz.

Zdjęcie Kolęda - ksiądz zdradził, ile powinno się dawać do koperty. Ile zazwyczaj płacimy? #2

Wydaje się, że podejście księdza jest rozsądne. Za przyjęcie kolędy u siebie w domu dajemy księdzu jałmużnę, a nie zapłatę. To, ile znajdzie się w kopercie zależy więc wyłącznie od naszego budżetu oraz od naszych chęci. Nie powinniśmy też porównywać się do innych mieszkańców parafii, ani krytykować kogokolwiek za kwotę, jaką dał księdzu.

A wy co sądzicie? Może macie zupełnie inne doświadczenie z waszym księdzem i przebiegiem wizyty duszpasterskiej?

LINK DO CAŁEJ WYPOWIEDZI KSIĘDZA

Ile Polacy dają do koperty? STATYSTKI

Co ciekawe, w województwie podkarpackim duchowni mają zakaz pobierania jałmużny od wiernych podczas kolędy. Reporterzy magazynu „Fakt” przeprowadzili w 2015 roku badania we wszystkich województwach. Z danych statystycznych wynika, że najczęściej Polacy dają do koperty od 20 do 150 złotych.

Jak to wygląda w poszczególnych województwach?

Województwo kujawsko-pomorskie – 150 złotych
Województwo warmińsko-mazurskie – 100 złotych.
Województwo świętokrzyskie – 100 złotych.
Województwo lubelskie – 70 złotych.
Województwo śląskie – 70 złotych.
Województwo podlaskie – 60 złotych.
Województwo dolnośląskie – 50 złotych.
Województwo łódzkie – 50 złotych.
Województwo opolskie – 50 złotych.
Województwo zachodniopomorskie – 50 złotych.
Województwo małopolskie – 40 złotych.
Województwo mazowieckie – 40 złotych.
Województwo pomorskie – 40 złotych.
Województwo wielkopolskie – 20 złotych.
Województwo lubuskie – 20 złotych.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja