15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki!


                    15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki!
24Lis

Zmywarka to sprzęt gospodarstwa domowego, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Czy jednak wiemy na pewno, jak się ją użytkuje i czy wszystko można w niej myć? Otóż okazuje się, że nie. Poniżej przedstawiamy 15 przedmiotów, których nie powinno się myć w zmywarce.


Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #1Noże kuchenne

Noże pod wpływem temperatury w zmywarce mogą się stępić oraz zniszczyć. Noże należy myć w letniej wodzie, najlepiej szczotką i od razu wysuszyć ściereczką.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #2

Plastikowe opakowania

Plastik pod wpływem gorącej wody może się zniekształcić, a niedokładnie oczyszczony, przed włożeniem do zmywarki, może zafarbować się od resztek jedzenia.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #3

Termos

Woda ze zmywarki może spowodować uszkodzenie warstw termosu oraz uszczelki w korku, przez co termos może stracić zdolność utrzymywania ciepła . Najlepszym sposobem na wyczyszczenie termosu wewnątrz jest wsypanie sody oczyszczonej do termosu oraz zalanie wodą na kilka godzin.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #4

Patelnie żeliwne

Patelnie żeliwne nie powinny się znaleźć w zmywarce ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki. Dodatkowo patelnie szybciej mogą zerdzewieć. Podobnie nie powinno się myć patelni żeliwnych płynem do naczyń. Najlepszym sposobem na czystą patelnie jest wykorzystanie ręczników papierowych i soli morskiej.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #5

Ceramiczne patelnie z powłoką antyadhezyjną

Płyn ze zmywarki niszczy powłokę patelni, szczególnie te z warstwą antyadhezyjną. Prawidłowo powinno czyścić się patelnie ręcznie i od razu osuszyć ręcznikiem papierowym.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #6

Garnki i patelnie aluminiowe

Agresywny płyn do zmywarki sprawi, że aluminiowe garnki lub patelnie zardzewieją. Dlatego najlepszym sposobem jest użycie delikatnego płynu do naczyń lub mieszaniny octu i soli. Nie należy stosować wybielaczy lub sody oczyszczonej, które mogą uszkodzić patelnię.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #7

Kieliszki kryształowe

Kieliszki kryształowe są bardzo delikatne. Wysoka temperatura może je uszkodzić oraz sprawić, że staną się zmatowiałe. Najlepiej myć je ręcznie z odrobiną płynu i później osuszyć ścierką do naczyń.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #8

Pędzle malarskie

Nie wolno wkładać do zmywarki pędzli malarskich oraz narzędzi, gdyż spowoduje to uszkodzenie urządzenia oraz zanieczyści naczynia podczas kolejnego mycia .

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #9

Srebrne sztućce

Srebrne sztućce mogą odbarwiać inne przedmioty podczas kąpieli w zmywarce oraz same stracić kolor pod wpływem wysokiej temperatury i agresywnego płynu do zmywarek.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #10

Drewno

Kiepskim pomysłem jest umieszczać drewniane przybory kuchenne w zmywarce, ze względu na możliwość wypaczenia, a nawet pękania drewna, co może uszkodzić inne naczynia lub zmywarkę. Radzi się myć deski do krojenia i inne drewniane przybory zaraz po ich użyciu.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #11

Porcelana antyczna

Porcelana antyczna zwykle malowana jest ręcznie. Wysoka temperatura panująca w zmywarce może spowodować zmycie detali na porcelanie. Dlatego zaleca się jej ręczne mycie, z użyciem delikatnej ściereczki.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #12

Praska czosnkowa

Mycie w zmywarce nie doczyści praski prawidłowo. Utknięte pozostałości czosnku, najlepiej wyczyścić ręcznie, można użyć szczotki do naczyń.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #13

Garnki i patelnie miedziane

Zbyt agresywne działanie płynu do zmywarek nie reaguje zbyt dobrze na miedź. Najodpowiedniejszym sposobem na wyczyszczenie miedzianych garnków i patelni jest użycie mieszanki mąki, octu i soli, która pozostawiona na miedzianych przedmiotach nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #14

Słoiki z etykietami

Przed włożeniem słoików do zmywarki należy usunąć z nich etykiety, które mogą utknąć w filtrze zmywarki. Etykietę można usunąć za pomocą ciepłej wody i gąbki, lub pozostawić słoiki w wiaderku z gorącą wodą i dodatkiem sody oczyszczonej. Po tej kąpieli etykieta powinna zejść bez problemu.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #15

Płyn do naczyń

W przypadku braku tabletek do zmywarek, niech nie przyjdzie Ci do głowy zastosowanie płynu do naczyń, który sprawi, że Twoja kuchnia wypełni się pianą. W tym wypadku najlepszym sposobem będzie zastosowanie sody oczyszczonej.

Zdjęcie 15 przedmiotów, których NIE WOLNO wkładać do zmywarki! #16

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja